Jiří Dienstbier: Migranti utíkají před zoufalou situací. Musíme se s tím vyrovnat

Do hry se vrací zákon o referendu. Podle vládního návrhu by však lidé nemohli hlasovat nejen o personálním obsazení vlády nebo prezidentského úřadu. Zmíněný zákon jde podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera kompromisem.

„Jsou některé otázky, o kterých hlasovat nelze,“ vysvětluje Jiří Dienstbier. A tak by Češi nemohli například hlasovat o vystoupení z Evropské unie. „Ale o mezinárodních závazcích bude hlasování možné,“ připomíná.

Občané by podle jeho slov mohli mít možnost hlasovat o tom, zda má vláda přistoupit k nějaké smlouvě. „Ale ne o možnosti porušení závazků,“ dodává. Výsledky možných referend tedy můžou mít vliv na školné na vysokých školách nebo na využití jaderné energie či obnovitelných zdrojů energie.

Čtěte také


Česko přijme v letech 2015 až 2017 na 1500 uprchlíků
„Je to gesto solidarity, které bylo přijato na dobrovolné bázi,“ konstatuje Jiří Dienstbier. Jenže, jak připomíná, do Evropské unie přijde větší množství uprchlíků i mimo tento mechanismus: „Utíkají před zoufalou situací ve svých zemích a my se s tím musíme nějak vyrovnat.“

Návrh zákona má podle Jiřího Dienstbiera velkou šanci na přijetí: „Stávající návrh je kompromisem. Míříme do možného průniku názorů v Poslanecké sněmovně.“

Otázkou je pak také závaznost výsledků referenda. „Vláda je zavázaná výsledky. Závaznost vůči Poslanecké sněmovně a Senátu je slabší. Poslance a senátory nemůžete k ničemu donutit,“ zmiňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: šše , kko
Spustit audio