Je jí šest a váží tunu. Hlavní hvězdou zemědělského veletrhu v Paříži se stala kráva Oupette

V Paříži odstartoval 61. ročník zemědělského veletrhu, který je největší podobnou událostí v Evropě. Zatímco loni výstavu zkomplikovaly protesty a dálniční blokády farmářů, letos to vypadá, že se veletrh vrátil do svých starých kolejí. Své výrobky tam představuje na tisíc vystavovatelů a organizátoři očekávají 600 tisíc návštěvníků. Asi největší pozornost vzbuzují vystavovaná zvířata.

Ještě před pár měsíci byly haly výstaviště Porte Versailles centrem paralympiády. O medaile tady soutěžili i naši paralympionici a stolní tenisté. Letos je vystřídali francouzští farmáři a zemědělci, kteří tu vystavují své výrobky i zvířata – prasata, ovce a hlavně krávy.

Kathy (vlevo) a její kamarádka se fotí s krávou Oupette

Hrdinka letošního 61. ročníku zemědělského veletrhu v Paříži se jmenuje Oupette, pochází ze střední Francie, je jí šest let a váží něco přes tunu.

„Nikdo si na veletrhu nemůže nechat ujít Oupette. Kráva je pro zemědělství asi takový symbol jako kohout pro celou Francii. Oupette je moc krásná, zbožňujeme ji,“ rozplývají se Kathy a její kamarádka. S krávou Oupette se fotí s podobnou vervou, jako kdyby na druhé straně objektivu byl známý hollywoodský herec.

Prestiž pro vyvolené

Jako správná hvězda má i Oupette své reklamní předměty – plakáty, plyšáky, trička, ponožky, propisky i čelenku. Jméno totiž získala díky své dlouhé srsti na hlavě. O slávu se ale příliš nezajímá a uprostřed davu svých obdivovatelů v klidu přežvykuje seno.

Horská plemena mají na krku tradiční zvonce

„Tyhle krávy mají ochrannou známku. Jsou alespoň osm měsíců na pastvě a minimálně z 50 procent žerou potravu vyrobenou přímo na farmě,“ vysvětluje Sébastien, který přijel na veletrh se stejným plemenem masného limousinského skotu jako je Oupette. Jeho kráva se jmenuje Paola a je podobně stará jako její sousedka a hlavní hvězda veletrhu.

Dostat se až do Paříže je pro chovatele velká prestiž a vyžaduje to dlouhé přípravy. „Pracovali jsme na tom rok. Vybrali nás loni v lednu v Lubersacu. Přijelo tam asi 200 chovatelů a speciální rozhodčí vybrali krávy, které pojedou do Paříže,“ přibližuje farmář.

Na veletrhu najdete i horské krávy se zvonci nebo holštýnský skot chovaný na mléko.

„Používáme mléko, která nadojily krávy tady na veletrhu. Nejdřív ho analyzujeme, zahřejeme a přidáme syřidlo. Potom sýr rozkrájíme a dáme do formiček. Následně ho ponoříme do slané lázně, a nakonec vyskládáme na mřížku, kde zraje,“ popisuje vystavovatel.

Zemědělství je chlouba Francie

Veletrh je jedno velké mraveniště. Člověk se tady proplétá mezi zvířaty, a když nebučí krávy, tak křičí děti – a o kousek dál se zase zpívá.

Ohrádky s vystavovanými zvířaty přitahují pozornost návštěvníků

Jean-Luc bydlí nedaleko a na trh chodí už 40 let. Ruku má opřenou o ohrádku, v níž pobíhají prasata a prasátka, a při pohledu na ně vzpomíná na dětství: „Jako malý jsem jezdil na statek – pocházím z Bretaně a moje rodina chovala prasata. To jsou všechno už jen vzpomínky,“ zasní se.

Zemědělský veletrh je jeden ze symbolů Francie. Každoročně ho otevírají francouzští prezidenti a někteří tady zůstávají v úvodní den i přes 14 hodin. To je rekord a taky důkaz a potvrzení toho, jakou roli i dnes ve Francii hraje zemědělství.

autoři: Martin Balucha , and
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat