Jan Budař také o „mamánkovství“: Osvobození se od vztahu s mámou je pro další vztahy zásadní

21. duben 2016

Herec, hudebník a scenárista Jan Budař se začíná věnovat také režii a produkci. Pracuje na pohádce Princ Mamánek, kterou napsal. A zapracoval do ní také podněty Zdeňka Svěráka.

„Byl přátelským konzultantem,“ poznamenává Jan Budař v úvodu rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Zdeňka Svěráka považuje za jednoho z nejlepších českých i světových scenáristů, a tak ocenil jeho trefné připomínky a nápady, které nakonec do scénáře připravované pohádky zapracoval.

Jan Budař si v pohádce Princ Mamánek také zahraje. „Obsadil jsem se do hlavní role, chci film režírovat a také ho produkuji. Vidím totiž, jak by svět tohoto příběhu měl vypadat,“ vysvětluje svůj pohled na věc. A jak připomíná, je producent-debutant. „Obdivuji producenty, kteří dokážou sehnat peníze na natáčení. Osobně se snažím rozpoznávat, kdo má o projekt skutečně zájem. Hledám toho, kdo se do něj zamiluje jako já,“ zamýšlí se.

Čtěte také

Princ Mamánek je princátko, kterému se nechce z domu, navíc je nezdravě fixovaný na svou matku. Královi se to ale nelíbí, znepokojuje ho, že by právě tento princ měl někdy usednout na královský trůn a vládnout zemi.


Miluju dětské pohádky. Ve světě se je daří dělat tak, že baví i dospělé. Je to žánr, který přímo komunikuje s naším srdcem a podvědomím.JAN BUDAŘ

Nad tématem „mamánkovství“ se zamýšlí Jan Budař i v soukromém životě. „Je přirozenou součásti každého muže, že nějak řeší vztah se svou první ženou, kterou je máma,“ popisuje. „Mamánkům“ podle něj může být 50 i 60 let, ale nemusí to být chyba nebo důvod ke kritice. „Osvobození od vztahu s matkou je zásadní pro další vztahy,“ domnívá se. Toto osvobození však vyžaduje, aby se muži podívali na vztah s matkami otevřeně. A to vyžaduje odvahu.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio