Jak se Bohumil Hrabal naučil spontánně psát? I to připomněl Jan Řehounek

28. březen 2014

„Když vyšly Postřižiny, čekal jsem před knihkupectvím od půl šesté ráno,“ vzpomíná Jan Řehounek, zakládající člen Společnosti přátel starého Nymburka a Klubu čtenářů Bohumila Hrabala. A právě Bohumil Hrabal by dnes oslavil 100. narozeniny.

„Byl jsem desátý v řadě. Knihkupec pustil do prodejny prvních pět lidí, pak další a já zůstal přede dveřmi,“ pokračuje ve vzpomínání Jan Řehounek s tím, že se na něj nakonec nedostalo. „Prodejce oznámil, že Postřižiny došly,“ dodává.

Poprvé se s Bohumilem Hrabalem setkal v devíti letech. „Přijížděl do Nymburka k rodičům, vzal si na vodítko bernardýna a šel s ním na procházku okolo Labe. A já se k němu přidával,“ přibližuje Jan Řehounek, který za známým spisovatelem jezdil také do Kerska.

„O politice nemluvil a jeho texty se bohužel neslučovaly se socialistickým realismem,“ připomíná s tím, že způsob psaní Bohumila Hrabala byl mimořádný. „A to leželo na srdci ideologům,“ domnívá se.

Chata spisovatele Bohumila Hrabala

Jak si v Nymburku připomenou 100. výročí narození Bohumila Hrabala? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou, kdy si moderátor Jan Pokorný povídal s Janem Řehounkem. Během vysílání Hosta Radiožurnálu jste si mohli poslechnout také záznam vzpomínek samotného Bohumila Hrabala.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio