Jak se Amerika vypořádá s hispánskou komunitou?
Nejmocnější země světa stojí na křižovatce a čeká ji nevyhnutelná změna. Experti se shodují, že sice nebude nijak náhlá, o to větší ale může mít důsledky. Řeč je o vlivu, jaký na každodenní život ve Spojených státech začíná mít čtyřicetimilionová hispánská komunita.
Počet přistěhovalců z Latinské Ameriky rok od roku roste. Hispánská menšina před nedávnem v tomto ohledu předstihla i Američany černé pleti a stala se největší minoritou Spojených států. Podle odhadů amerického Úřadu pro sčítání lidu přitom nezůstane jen u toho: už v roce 2050 by měl počet obyvatel hispánského původu dosáhnout hranice 102 milionů a velikostí se tak vyrovnat bílé populaci. Latinská Amerika je přitom tradičně katolická, zatímco sever čerpá především z protestantských kořenů. Jakou změnu soužití těchto dvou kultur Americe už přineslo a jakou ještě přinese? Hledání odpovědi na tuto otázku je věnováno dnešní vydání pravidelného pořadu Výzvy přítomnosti. Telefonicky se spojíme s naším washingtonským korespondentem Danielem Anýžem, o názor poprosíme i profesora politologie na Bostonské univerzitě Igora Lukeše a hostem ve studiu bude amerikanista Viktor Debnár.
Výzvy přítomnosti
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Sežrala‘ pražské labutě ‚zahraniční menšina‘? ‚Mají křídla, spíš odletěly,‘ říkají ornitologové
-
Spisovatel Palán: Na plochou Zemi nikdo nevěří. Ve skutečnosti se dělíme na lidi šťastné a nešťastné
-
Desítky tisíc Čechů bez práce. Trumpova cla budou mít rozsáhlý dopad na zaměstnanost, míní ekonom
-
Hold mizejícímu umění zůstat sám sebou. Vítězným snímkem Varů je český dokument o poustevnících