Jak a s jakými parametry koupit vhodné lyže
Nové lyže patří mezi oblíbené dárky pod vánoční stromeček. Nejsou vůbec levné a proto se při nakupování lyží vyplatí pečlivě vybírat, a to nejen podle obsahu vlastní peněženky. Pokud chcete sobě nebo někomu jinému pořídit nové sjezdové lyže, budete téměř jistě vybírat carvingové, protože jiné už se dnes prakticky ani nevyrábějí. I tak se ale musíte rozhodovat mezi mnoha typy.
Carvingových lyží je na trhu celá řada. Liší se samozřejmě materiálem, délkou i designem, ale hlavně hloubkou vykrojení, kterou měří takzvaný rádius, vysvětluje trenér lyžařského klubu Baník Ostrava Jan Procházka.
Procházka: Čím je hodnota vykrojení menší, tím je lyže vykrojenější, takže se dá doporučit pro začátečníky, má mít kolem 17 až 20 metrů. Lyžaři - experimentátoři mohou zkusit 12 až 16 metrů. Pod tuto číselnou hodnotu se už pak jedná spíše o lyže pro zábavu.
Právě v závislosti na hloubce vykrojení lyže se na trhu nabízí hned několik základních modelů. Mezi nejméně vykrojené patří lyže s názvem race carve, které vám mohou nabídnout ve dvou provedeních a to pod českými jmény slalomky nebo obřačky. Majitel krkonošské lyžařské školy Tomáš Rousek ale tyto lyže doporučuje pouze těm, kteří se na svahu cítí jako doma.
Rousek: Na takové lyže by se měl postavit již dostatečně zkušený lyžař s dobrým fyzickým fondem. Doporučujeme je tedy výborným sjezdařům, závodníkům a zdatným juniorům.
Pro širší veřejnost jsou určené lyže o něco více vykrojené a mezi ty patří například takzvané cross carvy.
Rousek: Jsou určené pro jízdu na sjezdovkách, relativně i pro neupravený terén a pro mírně pokročilé až pokročilé lyžaře.
Nejrozšířenější a neprodávanější typy lyží se skrývají pod názvem all round a nejlépe hodí pro začátečníky nebo mírně pokročilé lyžaře.
Rousek: Jsou měkčí, lépe točivé a je na nich snadnější zatáčení. Nevyžadují velkou fyzickou sílu.
Nedá se ale říci, že čím vykrojenější lyže je, tím lépe se na ní začátečníkovi zatáčí, upozorňuje Jan Procházka.
Procházka: Protože čím je lyže vykrojenější, tím se lépe zatáčí. Pokud lyžař má funcarvové lyže, třeba s rádiem číslo 8, tak si asi s nimi moc rozumět nebude. Nejsou schopné jet rovně, držet stopu, stále zatáčejí, pohybují se pouze v oblouku. Takzvané funcarvové lyže, které jsou velmi krátké a ze všech nejvíce vykrojené, se tedy hodí naopak pro dobré lyžaře, kteří se chtějí zkusit například hluboké carvingové oblouky, při kterých se rukama dotýkají sněhu. Pro dobré lyžaře se na trhu nabízí ještě řada dalších novinek, k těm se ale dostaneme zase odpoledne.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kvůli očekávanému extrémnímu dešti zasedne krizový štáb. Srážky zasáhnou část Moravy a Slezska
-
Rakušan: Hasiči a policisté zafungovali skvěle. Přenosová soustava je ale dlouhodobě podinvestovaná
-
Život horolezce je vždy na hraně. Do rodinných věcí by se rýpat nemělo, říká Radek Jaroš k úmrtí Kolouchové
-
Umění být v lásce cynikem. Dakota Johnson ve Varech uvedla filmy o rozchodech a matematice přitažlivosti