Jak a kdy srážet vysokou teplotu

15. únor 2005
Zdraví

Čekárny praktických lékařů obvykle bývají v totmo ročním období přeplněné pacienty, které trápí rýma, kašel a škrábání v krku. Společným jmenovatelem těchto potíží je chřipka. Typickým a nepříjemným příznakem tohoto onemocnění jsou, zvláště u malých dětí, vysoké teploty. Rodiče si ale často nevědí s horečkou svých dětí rady a hned běží na pohotovost.

U dětí stoupá teplota rychleji než u dospělých. A právě to rodiče často vystraší. Dana Nedělková, praktická lékařka pro děti a dorost říká, že u teplot do osmatřiceti stupňů Celsia není důvod k obavám. Takové prý nejsou nebezpečné.

Nedělková: V období chřipkových epidemií jsou teploty většinou nad 38 stupňů a to znamená v prvních dnech není úplně ideální srážet teplotu za každou cenu, pokud nemocný nemá třeba úporné svalové bolesti nebo hlavy, či se nejedná o kardiaka. Pacienti by ale měli mít teplotu pod kontrolou.

Rozhodně ji nemusí začít okamžitě srážet. U teplot v rozmezí od 37 do 38 stupňů to navíc lékaři ani nedoporučují.

Nedělková: Do 38 stupňů si člověk vytváří vlastní protilátky právě ohřátím těla a při srážení teploty není tento proces úplný.

Účinnou metodou na srážení horečky jsou zábaly. Stačí namočit osušku nebo prostěradlo do vody o teplotě přibližně 18 stupňů a dítě do něj zabalit.

Nedělková: Nemocný se už ničím nezakrývá alespoň po dobu 10 minut a zábal se později může i několikrát opakovat.

V určitých situacích lékaři zábaly nedoporučují.

Nedělková: Studené ruce a chodidla nejsou v pořádku a celkové zábaly se v tomto případě nejsou vhodné, je možné je udělat jen částečné.

Pokud se daří vysokou teplotu pomocí zábalů srážet, je možné v nich dál pokračovat.

Nedělková: Pokud by teploty 39 a více stupňů neklesaly, je potřeba zajistit prohlídku lékařem. Čím je dítě mladší, tím může být vysokými horečkami více ohroženo.

autor: sik