Ivan David: Z EU by mohlo odejít více států zároveň

Konec diktátu EU, odejdeme po anglicku. Takové je jedno z hesel na hlavní stránce webu Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. To dlouhodobě prosazovalo referendum o vystoupení České republiky z EU, zároveň ale kandiduje do Evropského parlamentu. Lídrem v evropských volbách je Ivan David. Proč hnutí kandiduje tam, odkud chce odejít?

„Chceme odejít za předpokladu, že by nenastaly změny, které by vedly k tomu, že postavení České republiky v EU by bylo takové, jaké si přestavujeme, že by mělo být,“ vysvětluje Ivan David. Tato pravděpodobnost se mu jeví jako velmi nízká, a tak považuje odchod za nevyhnutelný.  

Pavel Telička zakládá hnutí Hlas: Nekýveme se zleva doprava

Europoslanec Pavel Telička

Eskalace situace na domácí politické scéně a postavení Česka v Evropské unii. To jsou mimo jiné důvody, proč se europoslanec Pavel Telička rozhodl setrvat v politice – společně s europoslancem Pavlem Ježkem zakládá hnutí Hlas.

„Bylo by dobře, kdyby existovala nějaká organizace, která by koordinovala spolupráci a vzájemné vztahy v rámci evropských zemí, ale nemůžeme chápat jako dobré, pokud k nám odněkud přicházejí rozhodnutí, která Českou republiku poškozují,“ dodává.

Upozorňuje také, že sil, které mají v úmyslu opustit EU, je více. „Pokud budou postupovat koordinovaně a pokud se současně v EU budou dít takové věci, které narušují kohezi těch zemí, tak v tom případě by odchod mohl proběhnout hladce,“ říká.

Předpokládá, že by mohlo odejít více států zároveň, například by mohla být vynucena dohoda, která by to umožnila. Ivan David takovou situaci srovnává s manželstvím, kdy jsou různé možnosti, jak se rozvést – odejít s kartáčkem na zuby, nebo se soudit tři roky o chalupu.

„EU vůči nám vystupuje jako taková hodná manželka, kdy přijdete domů s výplatou, uděláte stojku a ona je tak laskavá, že vám dá nějaké peníze jako kapesné,“ uzavírá.

autoři: Tomáš Pancíř , prh