Iva Klestilová

20. únor 2008

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byla dramaturgyně Iva Klestilová. S moderátorkou Lucií Výbornou si povídala o tom, jak významná je pro autora profese dramaturga, podle čeho se pozná umělecky hodnotné představení i o tom, jestli se lze psaním divadelních her uživit. Iva Klestilová také přiznala, že poslední prezidentské volby pro ni byly takovým zážitkem, že zvažuje jejich další zpracování. Ve čtvrtek 21. února bude hostem hydrolog Bohumír Janský.

Iva Klestilová je bývalou herečkou brněnského HaDivadla. Jako autorka divadelních her byla oceněna například i Cenou Alfréda Radoka. Ve vysílání přiznala, že téma právě proběhlých prezidentských voleb pro ní bylo natolik silným zážitkem, že se mu v budoucnu možná bude věnovat i jako dramaturgyně. "Trošku mi dělá problém jen ta délka," dodala s úsměvem.

Politice se věnuje i její hra Má vlast. V tomto tří dílném opusu se odehrávají příběhy některých českých politiků. Ve hře tak vystupuje například Stanislav Gross, jeho žena Šárka, bývalí premiéři Zeman nebo Špidla a mnoho dalších. "Všechno to, co naši politici řeknou, všechno to, co jim zrodí v hlavě a stojí za ozvučení, to všechno já přijímám jako pravdu, a když mě to inspiruje, tak to okamžitě napíšu," poodhalila náměty Iva Klestilová.

Přelomovým momentem bylo pro tuto dramaturgyni uvedení její hry Stísněná 22 na pódiu Národního divadla. "Byla jsem za to představení strašně šťastná a dodnes na to mám jen hezkou vzpomínku," vzpomínala ve vysílání.

Iva Klestilová hrála dříve v brněnském HaDivadle. V současné době ale žije v Praze a podle svých slov nelituje svého odchodu z Moravy. Život v Praze je podle ní strašně zrychlený, ale i přes to je ve svém novém bydlišti šťastná. Během rozhovoru zavzpomínala i na svého kamaráda Arnošta Goldflama, který jí dovedl k autorskému psaní.

Podle Ivy Klestilové je herectví i dramaturgie těžkou profesí. "Dramatik je zoufale sám a je v pozadí, herectví je zase úmorná a pomíjivá dřina," dodala.

Při pohledu do dnešních novin Ivu Klestilovou zaujalo hned několik událostí. Vedle hlavního článku, který se věnuje odstoupení Fidela Castra z vlády, to pak byly hlavně dramatické titulky některých článků, jako například "Bitka ve frontě na parkovací karty" nebo "Ulice smrti jsou teď bezpečnější".

Záznam celého rozhovoru s Martinem Kratochvílem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: mmk
Spustit audio