Iva Janžurová hraje v divadle Alžbětu II.: Mám ráda převlekové role

9. červenec 2015

Znáte ji nejenom ze známého televizního seriálu Nemocnice na kraji města, ale z mnoha dalších filmových, televizních a divadelních rolí. Nyní si pochvaluje roli Alžběty II. ve hře Audience u královny, kterou uvádí Stavovské divadlo. Řeč je o herečce Ivě Janžurové, která dostane na karlovarském festivalu cenu za přínos českému filmu. „Dlouho jsem nebyla ve slavnostní róbě, z toho mám trému,“ usmívá se.

Na roli Alžběty II. ve hře Audience u královny se připravovala nejméně půl roku – role jí připadala krásná a nechtěla proto nic podcenit. Ze všeho nejdříve se na postavu Alžběty II. naučila text.

„Vyplatilo se to, protože mám řadu kolegů, kteří hrají předsedy vlád, a nechtěla jsem je zdržovat,“ podotýká s tím, že má ráda převlekové role, takovou stylizaci mentality, která souvisí s věkem.

Autor hry Peter Morgan je zetěm Karla Schwarzenberga, který se na představení zašel podívat. „Líbilo se mu a vyprávěl nám o řadě politických osobností,“ říká. A co se týče divadelních rolí, tak při představení musí slyšet takové zvláštní ticho, které je zcela jiné než ostatní ticha. „Diváci totiž přesně vědí, jak postava myslí a jaké má starosti,“ vysvětluje Iva Janžurová.

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Iva Janžurová

Známá herečka má prý ráda filmy pro pamětníky. „Září z nich klid a pohoda, s jakou byly natáčené, podobně jako u Nemocnice na kraji města,“ vzpomíná. Ale na reprízy oblíbeného seriálu se nedívá, ačkoliv se jí lidé na karlovarském festivalu vyptají. Občas ale srovnává s podmínkami dnešního natáčení.

Čtěte také

„Tehdy bylo více času, přitom jsme točili méně hodin. Byl to elegantní a přátelský rytmus natáčení. Nyní dostanu centimetrovou vrstvu listů na jeden den, a jsem napjatá, zda to zvládnu,“ porovnává.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...