I moderní hudba může být vhodným prostředkem pro chválení Boha

25. září 2011
Doteky víry

I moderní hudba může být vhodným prostředkem pro chválení Boha. V dnešní Arše Noemově Vám představíme tři různé žánry.

Jakými způsoby se dá chválit Hospodin? Zdá se, že stejně jako pro lidské činnosti není ani pro hudební žánr takzvaných chval žádné omezení. Podotýkám, že po hudební stránce. Po té textové je tomu právě naopak, tam přece musí být to chválení. Většinou nejvhodnějším textem pro chválení bývá úryvek z biblického Žalmu. Jako to udělal David Just a skupina Xtra Extra Terrestrial. Ta opentlila obyčejnou písničku moderními zvuky, asi aby chvála byla lépe stravitelná pro teenagery.

Ale nemusí to být podbízení se mladým, může to být vyjádření určitého hudebního vkusu, nebo prostě umělecký záměr. Tak jako u skupiny Nové měchy, která se nepodbízí ani náhodou. Ta chválí zase v takové meditativní až alternativní podobě. Na poměrně dlouhé ploše akustických kytar doplněných klávesami si své volání k Pánu pěkně užívá a nikam nespěchá.

A do třetice tu máme ostříleného autora, který se zhudebňování Žalmů věnuje už víc jak dvě desetiletí. Slávka Klecandra si spojujeme převážně se skupinou Oboroh a s takzvanými chválícími skupinkami nemá jistě nic společného. Přesto na výzvu vydavatelství Rosa, zda by nechtěl připojit nějakou chválu na kompilaci Hlavu vzhůru, reagoval pozitivně. Vyhrabal ze šuplíku refrén ze Žalmu 117, který vyzní dobře se sborem a pro Oboroh byl nevhodný. Ten spojil s textem Žalmu 104, pozval do studia sbor Chorus Coronae a vznikla chvála jako vyšitá.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.