„Hýbat se, nepřibírat na váze, nekouřit,“ radí lékař. Jak předejít srdečním onemocněním?
Naděje dožití se od poloviny 80. let zvedla o bezmála deset let. Hlavním důvodem je obrovský pokles úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. „Pořád ale válčíme s arterosklerózou, která vede k infarktu, angíně pektoris nebo k srdečnímu selhání,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart, podle kterého je jednou z prevencí pohybová aktivita. „Šest tisíc kroků je hranice, pod kterou se můžeme nadít poklesu kardiovaskulárních komplikací.“
Datový tým serveru iRozhlas zjistil, že úmrtnost na nemoci oběhové soustavy od období normalizace, tedy před rokem 1989, klesala. V období pandemie koronaviru se ale ten trend zpomalil. Čím to je? A jak často bychom měli chodit na preventivní prohlídky?Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Novinky v léčbě srdce? Ultrakrátké pulzy nebo bezdrátová stimulace, popisuje kardiochirurg
Přes 100 pacientů s fibrilací síní už letos lékaři pražské Nemocnice na Homolce operovali pomocí revoluční pulzní léčby. Jak tato metoda funguje?
-
V Česku hrozí epidemie srdečního selhání, varují kardiologové. Jaké jsou příznaky?
Počet lidí s nemocemi oběhové soustavy stoupá. V roce 2011 selháním srdce trpělo zhruba 97 tisíc pacientů, loni jich bylo už 122 tisíc.
-
Naše srdce a cévy zažily třiatřicet báječných let. Úmrtnost ale přestala klesat, i když by ještě mohla
Od poloviny 80. let se naděje dožití zvedla o bezmála deset let. Hlavně díky obrovskému snížení úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. Oba trendy ale začaly už několik let před covidem zpomalovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.