Hlasová syntéza: Naděje pro pacienty, kteří přišli o hlas, i oživení hlasů starých herců
Radiožurnál se celý minulý týden zabýval vznikem unikátního projektu Gott navždy, ve kterém představil hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí. Je to vůbec poprvé v Česku, kdy je takto vytvořený hlas použitý v literárně-dramatickém díle. Jaké další nástroje vývojáři při technologii zvané hlasová syntéza použili, objasní vedoucí Katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni Josef Psutka.
Když se podíváme na hlasovou syntézu, je v ní obsažena spousta technologií a procesů. „Leccos se dá nazvat rutinou, ale spousta problémů v té oblasti je pořád výzvou, pořád jsou součástí těch největších světových konferencí počítačové řečové syntézy. Takže problém zdaleka není vyřešen,“ popisuje práci s hlasovou syntézou vedoucí Katedry kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni Josef Psutka.
Naděje pro pacienty
Projekt Gott navždy může vědce dále posunout. Potenciál leží v úpravě hlasů herců ve starých filmech i v medicíně.
Čtěte také
„Pořád je tu ve hře například oživení hlasů starých herců, kteří už nežijí a jejichž hlas je potřeba ve filmech upravit.
V minulosti jsme měli také projekty z medicínské oblasti. Pacienti, kteří přijdou o hlas kvůli nějaké zhoubné nemoci, namluví vzorek řeči, a pak jsou schopni ,mluvit svým hlasem‘. Nemluví nějakým cizím, ale svým hlasem. A my tady máme pořád obrovskou výzvu, jak udělat to, aby pacient, který přijde o hlasivky, nemusel svoje hlášky a projevy psát.“
Problém etiky
Jak je to s otázkou etiky? Mají ji řešit vědci, kteří na systému pracují?
„Nevím, jak to bezproblémově řešit při práci s hlasem herce, který zemřel před padesáti lety, ale myslím si, že je to přesně tak, jako to bylo u pana Gotta. Musel se vyjádřit někdo z rodinných příslušníků a s využitím umělé inteligence souhlasit.
Na jednu stranu je používání hlasové syntézy úžasné, ale nemůžeme s tím pracovat, jak se nám zachce,“ dodává Josef Psutka.
V souvislosti s vytvořením hlasu Karla Gotta Český rozhlas sestavil i obecná pravidla toho, jak bude s hlasovou syntézou zacházet. Podrobnosti jsou na webu gott.rozhlas.cz
Související
-
Různě staří Gottové i ráčkující verze. Za minutu a půl dlouhou promluvou jsou až 4 hodiny práce
Každá z vět s hlasem Karla Gotta od umělé inteligence existovala v 60 verzích. Jak vznikala konečná podoba? Poslechněte si díl seriálu.
-
O hlas Karla Gotta se s umělou inteligencí dělí Igor Bareš. „Jsem překvapený, jak to jde dohromady“
Ve čtvrtek večer poprvé zazní hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí. O tom, jak přesně bude vytvořený hlas použitý, je dnešní díl seriálu o projektu Gott navždy.
-
Rozhlas sestavil pravidla: Umělá inteligence nenamluví nic, co by daný člověk skutečně nevytvořil
Dva dny zbývají do premiéry rozhlasového projektu Gott navždy. Jaké právní i etické otázky museli tvůrci vyřešit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.