Gott navždy. Hlas legendárního zpěváka znovu zazní díky Českému rozhlasu a umělé inteligenci

Autobiografii Karla Gotta načítá Igor Bareš, který se o hlas dělí s umělou inteligencí. „Jsem překvapený, jak to jde dohromady“

Ve čtvrtek večer poprvé zazní hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí. Český rozhlas ho využívá v unikátním projektu Gott navždy. Díky moderním technologiím uslyšíme věty, které známý zpěvák napsal ve své autobiografii Má cesta za štěstím, ale nestihl je načíst do rozhlasové podoby. Ta vznikla až nyní jako četba na pokračování. A bude v ní právě i zpěvákův hlas vytvořený umělou inteligencí. O tom, jak přesně bude použitý, je dnešní díl našeho seriálu.

Jsme v jednom ze studií Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v Praze. Za mikrofonem stojí herec Igor Bareš, který má s audioknihami velké zkušenosti. Teď posluchačům namlouvá autobiografii možná nejslavnějšího českého zpěváku vůbec.

„Rozsahem to největší, co jsem pro rozhlas natočil“

„V životě mě tohle nenapadlo. Musím uznat, že Karel Gott měl život velmi pestrý, bohatý. Je to rozsahem to největší, co jsem pro rozhlas zatím natočil. Většina četeb bývá desetidílných nebo patnáctidílných. Tahle četba má dílů téměř 75,“ popisuje herec.

Igor Bareš namluví naprostou většinu textu. Hlas Karla Gotta od umělé inteligence se v každé kapitole objeví krátce, jako jakési zpestření a ukázka toho, co aktuálně moderní technologie dokáží.

Čtěte také

„Musím říct, že nejsem technicky zběhlý člověk. Jsem velmi příjemně překvapený, jak to jde dohromady,“ usmívá se Igor Bareš.

Posluchač bude mít porovnání hlasu Igora Bareše a vytvořeného hlasu Karla Gotta. Myslel na to Igor Bareš při namlouvání? „V tom textu jsou momenty, které k tomu vybízejí. Když je tam citovaný kousek písničky, tak aby člověk něco zanotoval. Ale já k tomu nemám úplně dispozice po hudební stránce, tak jsem se snažil to vždycky jenom rozfrázovat tak, jak to známe z těch hudebních nahrávek,“ přibližuje.

Dvě a půl hodiny čistého Karla Gotta

Na namlouvání pečlivě dohlíží šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák. Jak přesně bude hlasová syntéza v jednotlivých dílech použita?

„Jsou to většinou dva, někde tři odstavce. Je to kolem deseti procent každého dílu. Ale když to vynásobíte tím obrovským množstvím, máte dvě a půl hodiny čistého Karla Gotta. Očekáváte to, jak se propojí hlas autentický a hlas herecký. Jak budou fungovat ty barvy, jak bude fungovat rytmus,“ popisuje.

Aleš Vrzák strávil i s přípravami na projektu Gott navždy půl roku práce.

Karel Gott vždy v dobré náladě

Hlasová syntéza zpěvákův hlas udělala na základě archivu rozhlasového pořadu Zpátky si dám tenhle film.

V něm byl Karel Gott vždy v dobré náladě, a měl tak pozitivní projev. I to hlas stvořený umělou inteligencí ovlivnilo.

„V ideálním případě byste potřebovali obrovský objem v kategorii ‚Karel Gott smutný‘, obrovský objem ‚Karel Gott neutrální‘ a obrovský objem ‚Karel Gott veselý‘. A volili byste mezi tím. Proto tam můžete narazit na určité intonační postupy, které by třeba živý Karel Gott řekl jinak,“ vysvětluje režisér Aleš Vrzák, jak to slyší ucho profesionála.

Věří ale, že laicky to zní dobře. „Jsem přesvědčený, že ano. Doufám, že to tak bude znít i posluchačům, protože to děláme dominantně pro ně.“

Audiokniha vyjde na podzim

Karel Gott: Má cesta za štěstím

Posoudit to budeme moci ve čtvrtek 13. července večer, kdy bude mít hlas Karla Gotta od umělé inteligence premiéru. O den později pak začne vybrané díly vysílat Český rozhlas Dvojka. Celá audiokniha vyjde na podzim.

Veškeré podrobnosti o projektu Gott navždy najdete na webu gott.rozhlas.cz. V zítřejším díle tohoto seriálu se vydáme za vývojáři, kteří hlasovou syntézu vyrobili.

Spustit audio