Historik Snyder exkluzivně pro Radiožurnál: Rusko se snaží říct vám, že jste nikdo. Vysmějte se mu

Po kolabující ruské armádě a chaosu v ruské společnosti už se trhliny začínají objevovat i v ruské dezinformační mašině, říká v  exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál Timothy Snyder. Profesor historie se zaměřením na střední i východní Evropu a autor mnoha bestsellerů v září navštívil Kyjev, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jak se Ukrajincům daří s ruskou propagandou účinně bojovat? Je velmi důležité dělat si z Ruska legraci, říká Timothy Snyder.

„Není to jediná věc, ale je velmi důležitá, protože oni fungují v režimu, ve kterém je všechno smrtelně vážné. A my je musíme brát vážně, protože mluví o vážných věcech, jako je jaderná válka. Je to pořád dokola, jaderná válka, jaderná válka,“ přibližuje respektovaný historik.

Čtěte také

„Svým způsobem je veškerá ruská propaganda závislá na předpokladu, že Rusko je velmoc. Celé to závisí na tom, že je bereme vážně. A když se jim upřímně zasmějeme, tak je tím také destabilizujeme. Protože oni v hloubě duše vědí, že to, co dělají, se nedá brát vážně,“ vysvětluje.

„Vědí, že jejich projevy v OSN se nedají brát vážně. Jejich večerní televizní show se nedají brát vážně. A když se tomu smějete, tak jim připomínáte, co sami vědí – že je to celé jenom hra,“ dodává Timothy Snyder.

Budovat vlastní příběh

Dalším obecným pravidlem pro úspěšný boj s dezinformačními kampaněmi Moskvy v různých zemích světa včetně Česka je nesnažit se na výplody ruské propagandy za všech okolností reagovat. Účinnější podle Snydera je naopak budovat svoji identitu a vyprávět vlastní smysluplný příběh.

Americký historik Timothy Snyder

„Základ toho, o co se Rusko snaží, je říci vám, že jste nikdo – že nemáte žádné hodnoty a nic nevíte. Nesnaží se vás o ničem přesvědčit v pozitivním slova smyslu, jen vás psychologicky destabilizovat,“ popisuje profesor historie.

Jakmile tohle pochopíte – že cokoli říkají, bychom neměli brát jako pravdivostní tvrzení, ale jako zlovolný psychologický zásah , tak je menší pravděpodobnost, že vás to ovlivní,“ zdůrazňuje.

„Ukrajinci to chápou a jednají podle toho. Než se snažit na obsah ruských dezinformací přímo reagovat, je důležitější upevnit svou vlastní identitu coby člověka, společenské skupiny nebo národa tím, že vyprávím svůj vlastní příběh. Je to pro každého zdravější a také účinnější pro svět jako celek. A to přesně dělá Zelenskyj,“ chválí Timothy Snyder.

Ukrajina ví, co dělá

Ruské dezinformace považuje Snyder za nedílnou součást ruské válečné agrese, která by bez úspěchu propagandy nebyla možná. Ukrajinci jsou podle něj ve specifické situaci a mají v boji s ruskou dezinformační mašinou určité výhody, kterých využívají.

„Zaprvé všichni jsou to rodilí mluvčí zběhlí v ruštině, takže mají víc času přemýšlet o tom, co se děje. Zadruhé všichni jsou mladí. Mám na mysli to, že lidem, kteří teď politicky vedou Ukrajinu, je kolem čtyřiceti. To je rozdíl oproti situaci v roce 2014, kdy Rusko provedlo předchozí invazi. Kromě toho bojují o přežití a nezbytnost je matkou vynalézavosti,“ uzavírá americký historik.

Celý rozhovor s Timothym Snyderem si můžete poslechnout v neděli ve speciálním vydání zpravodajského podcastu Vinohradská 12.

Hosty Tomáše Pavlíčka jsou:

  • Petr Sokol, politolog CEVRO Institutu, člen ODS
  • Jan Burianec, sociolog a analytik společnosti STEM


Jan Kaliba mluvil s Timothy Snyderem při příležitosti konference s názvem Havel and Our Crisis na univerzitě Colby College, soukromé vysoké škole svobodných umění v americkém státě Maine.

Jakou pozici zaujme koalice Spolu k volbě nové hlavy státu? A do jaké míry by mohla ovlivnit šance stávajících kandidátů a kandidátek na prezidentský úřad? Poslechněte si celou polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.

Spustit audio

Související