Heydrichiáda. 80 let od nacistického běsnění, které otřáslo světem

17. června 1942: Prozrazení

Gestapo vtrhne do bytu rodiny Moravcových, jedněch z největších podporovatelů parašutistů. Zatímco nacisté zatýkají Aloise Moravce, jeho ženě Marii se podaří otrávit. Jejich syna Vlastimila zvaného Aťa vylákají nacisté z rodinného statku do Prahy telegramem. Po příjezdu ho gestapo zatkne a sedm hodin brutálně mučí. Nakonec mu ukážou matčino mrtvé tělo. Teprve tehdy se 21letý Aťa zlomí a prozradí, že parašutisté se nejspíš ukrývají v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Už kolem poledne vnikne gestapo také do bytu Jana Zelenky Hajského. Do jejich rukou ale živý nepadne – stihne se otrávit dřív, než se k němu dostanou. V důsledku zrady Karla Čurdy nacisté dopadnou také podporovatele výsadku Silk, manžele Hanu a Václava Krupkovi v Polici nad Metují.

Čtěte také

Gestapo řádí po celém protektorátu, zatčeny jsou desítky lidí z domácího odboje. Parašutisté v kostele svatých Cyrila a Metoděje nemají tušení o ničem z toho, co se děje.

Na noc se kamarádi Jan Kubiš a Josef Gabčík tentokrát rozdělí. Zatímco Josef Gabčík spolu s Jaroslavem Švarcem, Janem Hrubým a Josefem Valčíkem zůstává v kryptě, Jan Kubiš, Adolf Opálka a Josef Bublík odcházejí hlídkovat na kůr.

autor: Lucie Korcová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související