Harrisová místo Bidena? Má šanci oslovit ženy a minority i ve státech, kde Biden ztrácel, říká amerikanista Beneš
Joe Biden oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení na amerického prezidenta. Od té chvíle dostala jeho Demokratická strana od dárců v přepočtu víc jak miliardu korun. Dokážou demokraté v extrémně krátkém čase za něj najít kandidáta, který by mohl porazit republikána Donalda Trumpa? A jakou šanci má Kamala Harrisová? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
Hosty Jana Bumby jsou:
- Petr Kolář, bývalý diplomat, někdejší velvyslanec ve Spojených státech
- Martin Weiss, analytik, komentátor týdeníku Echo
- Jan Kaliba, bývalý zpravodaj Čeksého rozhlasu USA
- Jan Beneš, amerikanista z Filozofické fakulty Ostravské univerzity
Dozvíme se někdy, co přimělo Joea Bidena složit prezidentskou kandidaturu? „Možná víc naznačí v projevu, který plánuje, a určitě to bude předmětem různých memoárů – co to nakonec zlomilo. Ale ten tlak byl neudržitelný. A jestli to nakonec byla manželka nebo někdo z demokratických elit, nebo to, že zkrátka vysychala ta vůle sponzorů dávat další peníze... Možná se to nikdy nedovíme,“ zamýšlí se Jan Kaliba.
,Zvítězila zodpovědnost‘
Čtěte také
„Myslím si, že k tomu přispěl i ten covid. Když začnete být v izolaci a ještě k tomu už jste nemocní a zjistíte, že vám dochází síly a že vás vlastně už skoro nikdo nepodporuje, a lidé, kteří vás mají rádi vám říkají, že byste měl zvážit, jestli dá budete kandidovat, a jsou to třeba i elity strany, za kterou kandidujete...
Myslím si, že v případě prezidenta Bidena zvítězila odpovědnost. Ten člověk, jak ho znám, byl vždycky velmi profesionální nejenom politik, ale i velmi ,profesionální Američan‘ v tom slova smyslu, že věděl, co je pro jeho zemi to nejlepší a byl to člověk opravdu zanícený v práci pro svou zemi. Teď se stalo, že se všechny tyto faktory sešly a na prezidenta Bidena to dolehlo. Prostě najednou zjistíte, že vám dochází síly,“ komentuje bývalý diplomat Petr Kolář.
Větší šance pro Harrisovou
Biden ve svém prohlášení podpořil jako svou nástupkyni Kamalu Harrisovou. Jaké vrstvy americké společnosti má ona šanci oslovit nejvíce? „Bude to znít velmi cynicky a dopředu se omlouvám posluchačům, nicméně počítá se, že ženy. Vlastně i některé konzervativně smýšlející ženy,“ odhaduje amerikanista Jan Beneš.
Čtěte také
„Především ženy na předměstích obrovských měst, kde se v roce 2020 i 2016 rozhodovaly volby. Ty může Harrisová zaujmout právě tím, že bude mnohem autentičtější a efektivnější komunikátorka tématu interrupcí. To je jedna věc. Druhá věc je, že jedny z prvních skupin lidí a zákonodárců, aktivistů, kteří se k ní přihlásily, jsou černoši, černošští zákonodárci ve Federálním kongresu, tedy velmi dobře bude sbírat hlasy i mezi etnickými minoritami, a tím pádem má asi i větší šanci uspět v těch klíčových státech, kde momentálně Joe Biden začal dost ztrácet – obzvlášť po té nevyvedené debatě 27. června. Jsou to státy jako je Michigan, Wisconsin, Pensylvánie, Arizona, Georgia. Tam si myslím, že má najednou větší šanci,“ předvídá Jan Beneš.
Bude novou kandidátkou demokratů skutečně Kamala Harrisová, nebo se objeví někdo nový? A v čem kandidatura Kamaly Harrisové ulehčuje boj o Bílý dům Donaldu Trumpovi? Poslechněte si celý Speciál!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka