Filip Maleňák: Cílem je, aby aplikaci Záchranka mělo do léta přes milion Čechů

20. duben 2019

Zachraňuje lidské životy, ale není to lékař. Filip Maleňák vyvinul aplikaci Záchranka, kterou v Česku využívá přes 900 tisíc lidí. A každý měsíc  přibývá dalších zhruba 20 až 40 tisíc uživatelů. Co potřebujeme k tomu, abychom mohli aplikaci používat?

V případě nouze otevřeme mobilní aplikaci v telefonu, přidržením tlačítka tří vteřin zahájíme záchranný proces v aplikaci. Ta zjistí naši přesnou polohu, zjistí stav baterie telefonu, z vyplněného profilu vezme informace jako rodné číslo, trvalé bydliště nebo kontakty na osoby blízké.

Zaměřujeme se na záchranu života, říká vynálezce speciálního náramku

Komár, ilustrační foto

Kvůli alergii na včelí bodnutí byl několikrát v komatu, každé prázdniny ho štípne včela. Někdy nemá čas píchnout si injekci, která je navíc bolestivá, a tak vytvořil speciální náramek pro případ komatu po hmyzím bodnutí. Student Vysokého učení technického v Brně Svätopluk Blažej je hostem moderátorky Patricie Strouhalové.

Tyto předvyplněné informace se odesílají na brněnský centrální server, který rozpozná polohu a nouzovou zprávu posílá záchranné službě příslušného kraje. Připojení k internetu není nutné, telefon může posílat formátovou SMS zprávu.

A jaké jsou nedostatky aplikace? „Pokud nemáte signál v telefonu, aplikaci využít nemůžete,“ říká Filip Maleňák.

Další podmínkou pro využití je nabitý telefon. V té souvislosti vzpomíná na svou zkušenost, kdy v Jizerských horách spadl na kole, aplikace už tehdy byla k dispozici, chtěl si s ní zavolat, ale měl vybitý telefon.

„Tímto se snažím apelovat na všechny, kdo aplikaci Záchranka mají, a vyráží do hor. První, co horská služba nebo záchranáři říkají, je: Zkontrolujte si, zda máte nabitý telefon,“ připomíná.

Aplikace také funguje pouze na chytrých telefonech, nikoliv na starých – stahování softwaru je na nich těžké, nabízí se ale spolupráce s výrobci, aby funkci dávali přímo do telefonů. „Máme také myšlenku vytvořit něco jako chytrý náramek bez toho, abychom chytrý telefon museli mít,“ doplňuje.

Aplikace Záchranka funguje v České republice pro záchrannou službu, horskou službu a vodní záchrannou službu, v Rakousku pro záchrannou a horskou službu, na Slovensku pro horskou službu. Celý záchranný systém je v plánu spustit i v Maďarsku. V ČR i rozšíření do Maďarska podporuje Nadace Vodafone.