Zaměřujeme se na záchranu života, říká vynálezce speciálního náramku

26. srpen 2018

Kvůli alergii na včelí bodnutí byl několikrát v komatu, každé prázdniny ho štípne včela. Někdy nemá čas píchnout si injekci, která je navíc bolestivá, a tak vytvořil speciální náramek pro případ komatu po hmyzím bodnutí. Student Vysokého učení technického v Brně Svätopluk Blažej je hostem moderátorky Patricie Strouhalové.

„Přihlásil jsem se do start up programu, prezentoval jsem svůj nápad, a pak to nějak postupně šlo,“ popisuje vznik vynálezu, který připomíná sportovní hodinky.

Přístroj snímá životní funkce člověka, který ho nosí – srdeční frekvenci, okysličení, senzor zrychlení, zda člověk nespadl a neleží na zemi. A pokud se pacient ztratí, tak tlačítkem může zavolat rodinného příslušníka nebo záchrannou službu.

Náramek mohou využívat děti, mladí lidé s problémem epilepsie nebo alergie, a také starší lidé s Parkinsonovou chorobou, Alzheimerem nebo jiné stařecké choroby

„Zaměřujeme se na záchranu života, náramek nemá super funkce typu Facebook, je tam čistě jedna aplikace, která vyhodnocuje, jak se pacient má a zda je v pořádku. V případě, že ne, tak mu to poskytne první pomoci,“ dodává.

Jediné společné s chytrými hodinkami je vzdálený přístup, aby rodina nebo lékaři se mohli podívat, jak se pacientovi daří v reálném čase v daný moment.

Náramek vydrží na jedno nabití tři dny, plánem je ale jeden týden. „Stále je cesta na zlepšení,“ uzavírá.