Fenway Park je pro obyvatele Bostonu víc než jen baseballový stadion. Žije a dýchá s městem

Patří mezi takzvané šperkovnice a proslavily ho například červená sedačka nebo Zelená příšera. Fenway Park v americkém Bostonu je už více než 100 let jedním z nejznámějších baseballových hřišť na světě. Domov týmu Red Sox ročně přiláká miliony fanoušků i turistů. A přestože dnes patří k nejmenším stadionům v americké nejvyšší baseballové lize, je to místo, na které je hrdý každý obyvatel Bostonu.

„Tenhle stadion je pro nás velmi důležitý. Je tu už od roku 1912. Red Sox nás v průběhu těch let dostali nahoru a dolů. Myslím tím, že měli dobré roky, ale i špatné,“ popisuje mi důchodkyně Ellen. Dřív pracovala jako učitelka a dnes provází turisty Fenway Parkem. „Pocházím z New Yorku. Poprvé jsem tu byla v roce 1975, když se hrála Světová série, a tenhle stadion jsem si zamilovala.“

Bostonský baseballový stadion byl původně největší v celé lize. Dnes má kapacitu téměř 38 tisíc diváků a je naopak druhý nejmenší

Zelená příšera

Bostonský baseballový stadion byl původně největší v celé lize. Dnes má kapacitu téměř 38 tisíc diváků a je naopak druhý nejmenší. Ale právě tohle je podle Ellen kouzlo Fenway Parku: „Je prostě takový, jaký je… Je malý, tráva je naprosto nádherná a všechno je tu mimořádné, protože jsme součástí hry a týmu. Jinde jste jen divák.“

Pro mnoho Bostoňanů Fenway Park není jen o hře. Stadion je doslova vmáčklý do husté zástavby čtvrti Fenway Kenmore. Architekti proto museli některé jeho části přizpůsobit, díky čemuž vznikly trochu bizarní, ale dnes už ikonické prvky.

Zhruba 11 metrů vysoké zdi v levé části stadionu se přezdívá Green Monster – Zelená příšera. Postavili ji ve 30. letech minulého století jako zábranu, aby odpálené míčky neničily autosalon sousedící s hřištěm

Asi nejznámější z nich je zhruba 11 metrů vysoká zeď v levé části stadionu přezdívaná Green Monster – Zelená příšera. Postavili ji ve 30. letech minulého století jako zábranu, aby odpálené míčky neničily autosalon sousedící s hřištěm. Dnes slouží jako tribuna a ukazatel skóre.

Stadion, kde to žije

Přestavby stadionu ale měly dopad také na jeho okolí. Fenway Park se stal také místem pro odpočinek a setkávání s přáteli.

„Líbí se mi, že je uprostřed všeho dění v Bostonu a že přímo před stadionem je spousta skvělých barů, restaurací a dalších možností, jak se zabavit. Můžete si objednat čaj, vzít si ho přímo do areálu a dělat, co chcete,“ popisuje fanoušek Red Sox Jared.

Sezóna trvá od března do října a baseballisté při ní odehrají 162 utkání. Polovinu z nich doma, takže podvečerů jako tento obyvatelé Bostonu zažijí přes 80. Nejde ale jen o skóre a umístění v lize. Součástí je také velká show mezi jednotlivými směnami – ať už je to vzdávání úcty veteránům, nebo různé hudební vsuvky.

„Jsme teď v půlce osmé směny, což je čas na další tradici spojenou s Red Sox a Fenway Parkem, kdy celý stadion zpívá píseň Sweet Caroline Neila Diamonda,“ komentuje průvodkyně Ellen.

Víc než baseball

V historii Bostonu ale bylo i několik smutných okamžiků. Jedním takovým byl bombový útok na bostonský maraton v roce 2013. Atentát nepřežili tři lidé a přes 260 bylo zraněných. Stadion a hlavně domácí Red Sox tehdy podle Ellen obyvatele města dokázali po tragédii stmelit.

Fanoušci Red Sox svůj stadion milují

„Tým ten den hrál od jedenácti dopoledne a neměl tušení, co se stalo. Další den hráli v Clevelandu a nechali si ušít speciální dres s nápisem „Silný Boston“. V ten rok navíc tým vyhrál Světovou sérii, přitom v ní ani neměl být. Hodně nás to povzbudilo,“ přibližuje.

A nebylo to poprvé ani naposledy, kdy Red Sox i jejich stadion pomohly udržet obyvatele Bostonu nad vodou. V době velké hospodářské krize například tehdejší majitel rozhodl o rozšíření a zastřešení tribun, čímž zajistil práci tisícovkám dělníků.

Potřebným ostatně pomáhá i dnes – současné vedení Fenway Parku nechalo na střechách některých budov založit zeleninové zahrádky. Úrodu z nich dostávají charity i lidé z okolí. Jak ale Ellen dodává, opravdový význam Fenway Parku pro Bostoňany může člověk pochopit, jen když ho navštíví. Jinak to pro něj bude jen obyčejný baseballový stadion.

Půlka osmé směny je čas, kdy celý stadion Fenway Park zpívá píseň Sweet Caroline Neila Diamonda
autoři: Bára Vránová , and
Spustit audio

Související