Evropská pojišťovna vysílá do Hurghady kvůli zemřelým turistkám speciální tým

30. červenec 2013

Do egyptské Hurghady, kde zemřely dvě české turistky, míří speciální tým EVR Evropské pojišťovny. Ta matku s dcerou, jež byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji, i otce, který je ve stabilizovaném stavu v nemocnici, před jejich odletem na dovolenou pojistila.

„Prvním spojem, který se nám podařilo zajistit, dnes vyráží speciální tým složený z českého lékaře a zástupce oddělení škod, kteří budou přímo na místě k dispozici,“ informuje mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký.

ERV Evropská pojišťovna podle něj intenzivně komunikuje s delegáty cestovní kanceláře Blue Style, kteří mají v tuto chvíli především za úkol uklidnit ostatní české turisty.

„Zajistili jsme lékařskou péči pro všechny klienty, kteří ji budou potřebovat. Ještě dnes budou v hotelu k dispozici místní lékař s česky hovořící sestrou, aby byla komunikace pro naše klienty naprosto bezproblémová,“ říká Divoký.

Přítomnost dalšího rodinného příslušníka u postiženého muže podle něj zatím není nutná, ale pokud by se jako potřebná ukázala, je pojišťovna připravena zajistit jeho dopravu do Egypta.

Podle informací Českého rozhlasu tragédie postihla rodinu z Karviné. Tragický případ údajně nijak nesouvisí s nepokoji, které v posledních týdnech Egyptem zmítají. Událost vyšetřuje egyptská policie.

„Mohu potvrdit, že obě ženy v noci zemřely. Mnoho dalších informací k tomu ale nemáme. Samozřejmě se případu věnujeme. Zatím není jasné, co k jejich smrti vedlo,“ potvrdila Českému rozhlasu Jana Grohová z ministerstva zahraničí. Do věci se už vložilo i české velvyslanectví v Egyptě, které bude pomáhat mimo jiné i s potřebnou administrativou.

Rodinu našli ráno v pokoji hotelu Titanic Palace, v němže pobývá několik tisíc klientů. Šestatřicetiletá matka a její osmiletá dcera už nejevily známky života. Otec je ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

Hotel Titanic Palace, kde byla rodina ubytována

Byl to právě on, kdo se v noci probudil a zjistil, že jeho manželka i dcera nejeví známky života. Zavolal svým příbuzným, protože on sám neumí anglicky, takže vše musela řešit jeho rodina. Takhle celou situaci v České televizi popsala sestra dotyčného muže:

„Nevěděl, co má dělat. Nejprve ještě poskytoval dceři první pomoc, nevěděl, jestli ji náhodou neoživí. Ale potom běžel na recepci, kde udělal rozruch a věci se hnuly. On neměl ani kontakt na delegátku, takže jsme ho naváděli, že má jít na recepci.

Bratr po příjezdu záchranky, když jsme spolu telefonovali, začal kolabovat. Takže ho převezli do nemocnice, kde mu byl ihned vypumpován žaludek, nyní leží na kapačkách."

Nemocnice, ve které muž leží, je soukromá a jde o smluvní nemocnici českých turistů, kteří jezdí do Egypta. Pacient s lékaři komunikuje a vyjádřil přání dostat se co nejdříve zpět do České republiky.

„Klient měl již v ceně zájezdu cestovní pojištění, v tomto směru je o něj plně postaráno. A my jako cestovní kancelář jsme také připravení plně pomoci podle toho, jak se bude situace vyvíjet,“ říká mluvčí cestovní kancelář Blue Style Martin Slaný.

Čtěte také

Příčina smrti zatím není známá a je předmětem vyšetřování. Podle některých neoficiálních informací by za úmrtím mohla být otrava. Podle nepotvrzených informací měla rodina navštívit restauraci typu à la carte. Tedy že si objednala z jídelního lístku a snědla jiné jídlo než ostatní hoteloví hosté. Jiní ubytovaní v komplexu obdobné potíže nemají.

Podle České televize si rodina svým příbuzným už včera stěžovala na žaludeční problémy. Řešila je ale léky, které si přivezli z Česka. Meher Abdalláh, který pracuje v pětihvězdičkovém hotelu Titanic Palace, kde se neštěstí stalo, potvrzuje podezření na otravu jídlem:

„Neznáme ještě důvod. Nebyla tam žádná střelba ani násilí. Bylo to něco v jídle. Možná si někde dali něco zkaženého, nebo to byly nějaké léky nebo něco podobného. Týká se to jen té jedné rodiny. Je to ojedinělý případ.“

Otec rodiny by měl být v pořádku

„Nevíme, co se stalo, co bylo příčinou smrti. Všechno se stalo v hotelu a vyšetřuje to turistická policie. V naší péči je jen muž, a jeho stav se lepší. Je ale v šoku, takže mu dáváme infúzi a zklidňující léky, aby si trochu odpočinul. Děláme rutinní jaterní zkoušky.

Dvakrát zvracel, má vysoký tlak a srdeční arytmii, ale to je zřejmě z šoku a stresu. Žádný průjem nemá, nebolí ho břicho. Ráno by měl být v pořádku,“ řekl Českému rozhlasu lékař Muhammad Saadem z nemocnice Thebes, kde ošetřují otce rodiny.

Martin Slaný z cestovní kanceláře Blue Style již potvrdil, že se jednalo o jejich klientky: "Ještě nemáme žádné informace, proč k tomuto došlo. Čekáme na policejní protokol a výsledky lékařského šetření.“

autoři: heš , mac , pem , onh , ves , kko
Spustit audio