Erik Best, americký novinář působící v Česku

Rozhovor s americkým novinářem Erikem Bestem o tom, zda věří, že se Lence Bradáčové podaří bojovat úspěšně proti korupci, proč se domnívá, že Kalouskovi spojenci ohrožují stát i jestli David Rath ukáže na další korupčníky
David Rath s krabicí peněz, zdlouhavý odchod Vlastimila Rampuly, odvolání ministra Pospíšila, čekání na jmenování Lenky Bradáčové, spory mezi ministrem financí a policejním prezidentem. Opakované snahy opozice shodit vládu při hlasování o nedůvěře. To všechno působí na nervovou soustavu voličů jen za poslední měsíce. O předcházejících problémech koalice ani nemluvě. Jaké může být zákulisí toho všeho? Začíná Dvacet minut Radiožurnálu. Pozvání přijal americký novinář, vydavatel a také politolog, který se už léta věnuje zákulisí české politiky Erik Best. Vítejte u nás.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Dobrý večer.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Navrhuji začít od toho, co mají teď všichni v čerstvé paměti, což je dění kolem postu vrchního státního zástupce v Praze. Jiří Pospíšil dosáhl odchodu Vlastimila Rampuly, který podle něj zdržoval šetření závažných kauz. Nejvyšší žalobce Zeman navrhl na funkci Lenku Bradáčovou, ale vtom premiér Jiřího Pospíšila odvolal. Protože prý špatně hospodařil. Co je podle vás za odchodem Jiřího Pospíšila?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že to je těžká otázka, ale zásadní. A myslím si, že Nečas byl v choulostivé situaci, protože nemohl přiznat skutečné důvody. Z toho, co jsem slyšel, sbíral informace, tak si myslím, že nakonec ten důvod byl, že dostal nabídku od kmotříčků z regionů, že když dá jim místo ve vládě, tak budou mít, Nečas bude mít podporu těch regionů v prosinci, až bude volba předsedy ODS.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli nikoli post vrchního státního zástupce v Praze, ale mocenský boj uvnitř ODS podle vás stál křeslo ministra Pospíšla?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že asi spíš to takhle bylo. Samozřejmě Nečas to nesmí přiznat, protože pak by přiznal, že dělá kšefty v rámci ODS. Ale myslím si, že Pospíšil a jeho parta byl v tomhle smyslu velice pohotový, v tom smyslu, že přišli velice rychle s něčím jiným a přesvědčili skoro všechny nás, i mě, aspoň nějakou dobu, že ten skutečný důvod je paní Bradáčová. Ale nakonec si myslím, že to ten důvod nebyl.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Jaká je podle vás v celé věci role prezidenta Václava Klause? Mnohé totiž zarazilo, s jakou rychlostí odvolal ministra Pospíšila.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že to je taky součást toho, protože my samozřejmě nevidíme do zákulisí, ale evidentně v tom hraje nějakou roli Ivan Langer a myslím si, že spojení a komunikace mezi panem prezidentem a panem Langerem zůstává. Někteří, i když si myslí, že když Langer není vidět, tak to znamená, že nemá roli v politice, české politice, ale myslím si, že to tak není, že stále má nějakou roli a hrál v tomhle konkrétním případě důležitou roli.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Jak by do té teorie zapadal výběr nového ministra za ODS Pavla Blažka, který rezolutně popírá, že byl Donem Pablem a kterého premiér prý zvolil pro jeho odborné kvality.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že to do toho zapadá přesně, protože je to člověk, který zastupuje ty regiony, který pak nabídnou a poskytnou panu Nečasovi podporu, když to bude potřeba.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Po týdnech váhání tedy nakonec ale nový ministr spravedlnosti jmenoval tento týden Lenku Bradáčovou do funkce pražské vrchní státní zástupkyně. Znamená to, že podle toho, co říkáte, vnitřně nebojoval s tím, zda ji skutečně jmenovat nebo nejmenovat, že to bylo takové váhání na zastření, dejme tomu, toho mocenského boje uvnitř ODS?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Ne, bohužel to takhle nemyslím, protože určitě její pozice je velice důležitá a určitě lidi ji nechtěj. Takže i když si myslím, že nakonec nahrála roli v tom, proč byl volán pan Pospíšil, tak určitě to neznamená, že může tam prostě dělat, co chce a že bude jmenována bez problémů. Myslím si, že jiné části ODS ji nechtěj, mají dobrý důvod. A myslím si, že dokonce chvíli pan Nečas asi nevěděl, jestli ji chce. Tady je kauza CASA a různý a myslím si, že ty, kteří chtěj, aby ty kauzy byly dotažený do konce anebo nedotažený do konce, přejou anebo nepřejou si, aby paní Bradáčová tam byla. A myslím si, že když TOP 09 tak strašně silně podporovala paní Bradáčovou, tak ti, kteří chtěj, aby kauza CASA byla dotažena, musí mít pochyby o tom, jestli ona bude právě ta, která to udělá. A jsou zase lidi v ODS, kteří ji nechtěj kvůli dalším kauzám.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
To jsem se právě chtěla zeptat. Kauza CASA, ta se lidem otevřela ještě díky tomu, co rozehrál ministr financí s policejním prezidentem kolem obhajoby Vlasty Parkanové. Ale k tomu se ještě dostaneme. Mě by teď zajímalo, kdo se tedy podle vás bojí Lenky Bradáčové?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že celá banda, omlouvám se za to slovo, banda lidí, kteří dělají různé neplechy během posledních dvaceti let, nemají čisté svědomí a nevědí, co přijde. A paní Bradáčová v tom smyslu je neznámá, v tom smyslu, že je evidentně velice pilná a když se rozhodne, že něco dotáhne do konce, tak možná se jí podaří a myslím si, že stovky nebo možná tisíce lidí si to nepřeje.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pokud má Lenka Bradáčová proti sobě tolik nepřejícných hlasů, pak tu máme tedy, dejme tomu, tábor bojovníků za spravedlnost, jak se to tak na veřejnosti vnímá, tedy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a pod ním jím navrženou Lenku Bradáčovou. Proti tisícům jiných. Může uspět tato dvojice?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že je to o něco složitější. To je jenom samozřejmě můj pohled a jsem trošku cizinec nebo dívám se na to zvenku trošku, ale já mám pocit, že tady hraje důležitou roli Evropská unie. A že to vysvětluje hodně toho, co se momentálně děje v České republice. Zatím to není tak úplně jasné, ale myslím si, že určitá skupina, právě ta skupina, kterou představuje pan Zeman Pavel, paní Bradáčová a ještě nějaký další, pan Pospíšil do určité míry, pocítili, pochopili, že teď je v módě být s Evropskou unií a že i když oni nejsou úplně čistí, nejsou úplně morální, špičkové, jak některé skupiny chtějí nás přesvědčit, tak stejně pochopili, že momentálně je lepší být na straně EU a na straně spravedlnosti a že to je velký moment v tom boji.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Počkejte, teď to vypadá, že jediná spravedlivá je Evropská unie.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Takhle ne. Já to takhle samozřejmě nemyslím, protože v tom já souhlasím s panem Klausem do určité míry, že taky není to úplně nejlepší. Ale já si myslím, že už v Evropské unii nechtějí, aby Češi tolik rozkrádali evropské fondy. Myslím si, že asi Německo hraje v tom velkou roli. A evidentně ty zásahy možná i proti panu Rathovi pocházejí částečně z toho, že je velký tlak ze strany Evropské unie, aby česká policie, česká justice s tím něco udělala.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak pojďme to vzít časově sousledně. Řekl jste policie, justice. Posuňme se tedy od Lenky Bradáčové v těch událostech tak, jak šly po sobě. To bylo 18. července, kdy volič sledoval už čtvrtý pokus opozice shodit vládu. Tentokrát právě kvůli tomu, jak říkala opozice, že v té vládě zůstává ministr financí Kalousek, který si telefonoval s vyšetřovatelem nákupu letounů CASA Jiřím Mazánkem a také s policejním prezidentem a měl údajně vyhrožovat. Je spor o cenu za letouny o míru viny na straně Vlasty Parkanové tím skutečným důvodem toho, co se děje mezi ministrem financí a policií?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že to je těžší. Já nemám úplně srovnáno v hlavě, co to znamená, ale já spíš si myslím, že to je boj mezi TOP 09 a ODS. A že to je, jak říká pan Háva, říká to správně, i když samozřejmě má postranní úmysly, když to říká, ale myslím si, že to je útok na pana Kalouska, útok na TOP 09 a že to pochází ze strany ODS.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Jak do toho zapadá policejní prezident?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Policejní prezident, to je myslím jenom malej moment v tom, protože nakonec si myslím, že to spíš je věc pana Kubiceho, ne pana Lessyho. Ale já si myslím, že pan Kalousek, jak to hezky říká Jan Herzmann v Mladé frontě, jestli se nemýlím, pan Kalousek nemá žádné přirozené spojence, takže jakmile je výhodné zaútočit proti Kalouskovi, tak každý to udělá, takže si myslím, že Lessy jenom z tohoto hlediska to udělal a snažil se podporovat svým způsobem pana Bártu a další boj, který asi přijde ohledně policie.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pikantní bylo, že při tom samotném hlasování o nedůvěře vládě i opozici chyběli její vlastní poslanci. Samozřejmě chyběl i David Rath, o kterém už byla řeč, protože ten je pro podezření z přijetí úplatku ve vazbě. To byl další šok v pořadí, který volič absolvoval. A někteří se ptají, nechtěl někdo záměrně v tomto systému padnout Davida Ratha nebo se policii opravdu podařilo nečekaně zasáhnout do jakési kmotrovské sítě. Já si myslím, že to do toho taky zapadá, protože stejně jako pana Kalouska nikdo nemá rád pana Ratha, takže je to zajímavý a lehký terč v tom smyslu, že když padne, tak skoro nikomu to nebude vadit. Ale já si myslím, že to je asi tlak ze strany Evropské unie. Že cítí nebo tlačí na to, aby ti, kteří kradou evropské peníze, byli opravdu, aby spravedlivost fungovala.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli vy si myslíte, že tlak a požadavek na prošetřování nakládání s evropskými dotacemi přišel ještě daleko dříve, než se objevila kauza Rath a krabice s údajnými penězi?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já mám ten pocit. Já si myslím, že ten tlak ze strany Evropské unie hraje mnohem větší roli v české politice, než zatím jsme pochopili. A já si pamatuji jak dvakrát na Hradě pan Klaus mluvil o tom, že bychom neměli podléhat vnějším tlakům a nikdo nevysvětlil, co má na mysli a já si myslím, že spíš měl na mysli, že bychom neměli podléhat tlakům Evropské unie.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Řekl dosud ve Dvaceti minutách Radiožurnálu americký novinář a politolog Erik Best. Tlak Evropské unie tedy primárně sleduje co? Sleduje způsob, jak uchopit nějakým způsobem šanci zasahovat do naší vnitřní politiky přes vyšetřování evropských dotací? Lze to tak chápat?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Ano. Je to jedna věc. Ale samozřejmě v každý zemi jsou problémy s evropskými dotacemi. Takže to není primární. Ten primární problém je, že Česká republika dokázala, že není schopna nebo ochotna spolupracovat a že si myslí, že může hrát vlastní hru. A Evropská unie, aspoň jak jsem to pochopil, se rozhodla, že no, jestli chcete takhle hrát, tak my vám ukážeme, kdo je tady pán.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Mimochodem čekáte, že David Rath z vězení začne ukazovat další lidi?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že spíš ne. Já, jak jsem to pochopil, tak já si myslím, že tolik informací o těch dalších lidech nemá, protože je to takový samotář. Ale to riziko existuje. Ale zatím bych nepočítal s tím, že zůstane ve vězení velice dlouho. Samozřejmě se může stát, ale samozřejmě nakonec ty důkazy můžou být zpochybněny.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Není podle vás docela zajímavé, jakým způsobem se elegantně přešlo téměř mlčením ten moment, kdy David Rath vlastně sdělil ve sněmovně, že část z těch peněz z údajného úplatku měla jít na financování ČSSD?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
O tom se chvíli mluvilo a pak pan Palas poslal dopis, kde o tom mluvil a nařknul pana Sobotku z toho, že vlastně vytvořil pana Ratha, že vytvořil korupční prostředí. Tak já si myslím, že na to ještě přijde, že to přišlo krátce před dovolenou. A myslím si, že nakonec to bude věc volební kampaně.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Já bych spíš čekala, že to možná bude věcí policie. Myslíte si, že je možné, že už v tuto chvíli běží hloubkové vyšetřování financování politických stran, jen o tom ještě veřejnost neví?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Je to možné. Já si myslím, že spíš se to týká zneužití evropských dotací. Ale samozřejmě může to taky jít do financování politických stran. Ale to je spíš domácí záležitost.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A je tu podle vás nějaká skupina, která má zájem ovlivňovat, co se děje s evropskými dotacemi, ještě nad těmito dejme tomu kmotříčky, jak vy říkáte? Nad tou menší motivací nějakých lokálních regionálních dotací.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že to je otázka neprůhledná, nemám na to odpověď, ale musím předpokládat, že jsou vlivy, který pracují na rozkrádání těch fondů a my nevíme přesně, kdo jsou, abych to řekl, aniž bych byl zažalován.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ano. A teď já si to dovolím spojit s vaší teorií o existenci jakéhosi systému řízení pěti rodin a jejich boj o moc. Pět rodin, vyjmenujte nám.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
No když o tom mluvím, tak já mám na mysli PPF, J&T, Pentu, KKCG a pana Bakalu.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak a někdo z těchto lidí myslíte si, že má chuť, zájem, důvod ovládat nějakým způsobem, co se bude dít nebo děje s evropskými dotacemi?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že někdo z nich určitě má a asi vyvíjí nějaký tlak v tomhle smyslu.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A kdo je jejich Donem Corleonem?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
No největší kmotr v tomhle smyslu v České republice je jednoznačně Petr Kellner, ale tím nechci říci, že má zájem na rozkrádání evropských peněz.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Když už jsme ale se dotkli Evropské unie, dnes trhy sledovaly velmi pečlivě jednání Evropské centrální banky. Její šéf Mario Draghi prohlásil euro za nezvratný projekt. S tím ale, že eurozóna musí pokročit s fiskální konsolidací. Zaprvé považujete euro za nezvratný projekt?
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já si myslím, že euro bude pokračovat, pokud ještě může pokračovat a pak už nebude pokračovat dál. Ale udělají všechno pro to, aby to zůstalo co nejdéle a do toho budeme investovat hodně peněz.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak a eurozóna musí pokročit s fiskální konsolidací. Neboli to je jakýsi tlak na rozpočty členských zemi velmi jednoduše řečeno.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Ano. Je to zajímavé, protože je jasné, že Evropská unie není schopná zvládat eurozónu v tom smyslu, že nefunguje a tlačí nás do fiskálního paktu a máme předpokládat, že najednou politici a finančníci a bankéři budou mít schopnost to zvládat lépe než teď. Já si myslím, že nás ženou do propasti, která je stejně špatná jako současná. Současný systém nefunguje a nevidím žádný důvod, proč předpokládat, že fiskální unie bude fungovat o něco lépe.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ostatně tuto obavu vyjádřil i, jak vy říkáte, neoblíbený ministr financí.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Pan Kalousek mám pocit, že pan Kalousek je najednou trošku víc vstřícný vůči Evropské unii, protože potřebuje, aby Evropská unie byla vstřícná vůči němu, co se týče těch evropských fondů v České republice.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Lidově řečeno, máslo na hlavě kvůli eurodotacím.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Já mám ten pocit.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Novinář a politolog Erik Best byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Díky za váš čas. Na slyšenou.
Erik BEST, americký novinář, vydavatel, politolog:
Na shledanou.
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak a sledujeme také olympijský závod kajakářek, kde teď jedou ty nejlepší závodnice.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnout v iRadiu
Pokud se chcete našeho hosta na cokoli zeptat, dotaz mu můžete zaslat prostřednictvím mailové adresy 20minut@rozhlas.cz. Na otázky napsané do diskusního fóra bohužel hosté nemohou reagovat.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel protagonista filmu Raději zešílet v divočině. Klišík ještě v týdnu navštívil karlovarský festival
-
V modelu STEM klesla podpora Spolu. Hnutí STAN předběhlo SPD, Motoristé jsou pod 5 procenty
-
Silné bouřky, supercely a přívalové deště zasáhnou v neděli Česko. Padat mají i kroupy
-
Na Borůvkobraní v Borovanech snědl vítěz 27 sladkých knedlíků. Dorovnal svůj vlastní rekord