Dva týdny po Lidicích zmizely z mapy i Ležáky. Vyvražďování přežila jen dvě batolata
K vyhlazení osady na pomezí dnešního Pardubického kraje a kraje Vysočina došlo přesně před 78 lety. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Tradiční pietní akt se letos poprvé od roku 1945, stejně jako v případě výročí vypálení obce Lidice, konal bez přítomnosti veřejnosti.
Památce 51 obětí tragédie se kvůli bezpečnostním opatřením dopoledne poklonili pouze státní představitelé a zástupci přeživších. Veřejnost bude moct u památníku pokládat květinové dary během odpoledne, a to za respektování vládních opatření platných v den piety.
Čtěte také
Nacisté Ležáky vyhladili kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy.
Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 33 dospělých obyvatel obce, dalších pět lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.
Pamětnice bez vzpomínek
Vyhlazení Ležáků přežily pouze malé sestry Jarmila a Marie. Z nich je dnes naživu už jen starší z nich Jarmila Doležalová.
Čtěte také
„Jsem pamětnice, která si nemůže nic pamatovat, protože mi byly dva roky a sedm měsíců. Nemám žádné vzpomínky na babičku, na dědečka, ani na rodiče, ani jak nás odváželi,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Vysočina. O svůj příběh se paní Jarmila podělila v knize Osud jménem Ležáky, který sepsala a vydala její dcera.
„Jsem ráda, že se tady z toho stala důstojná vzpomínka na popravené a umučené. Dříve to tak nebylo. Za mých mladých let se tady dělaly večer estrády. Jezdily se tady i závody na motocyklech, různě se tady stanovalo,“ řekla Jarmila Doležalová novinářům vloni po pietním aktu v místě tragédie.
Povodeň v předvečer výročí
Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové pomníky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.
Před deseti dny zasáhla území památníku blesková povodeň, která mezi veřejností vyvolala vlnu solidarity. Díky této pomoci se správcům Památníku Ležáky podařilo uvést pietní místo opět do pořádku.
Související
-
Před 78 lety vypálili nacisté obec Lidice. Německá demonstrace moci šokovala celý svět
V noci z 9. na 10. června 1942 nacisté srovnali se zemí obec Lidice. Muže zastřelili a ženy poslali do koncentračního tábora. Pietní setkání bylo letos poprvé neveřejné.
-
Víme všechno o tragédii Ležáků? ‚Historici ano, ale je třeba informovat veřejnost,‘ říká historik Kyncl
Obec byla vypálena, 33 ležáckých obyvatel popraveno, nejmladší oběti Heleně Skalické ještě nebylo 16 let.
-
Zemřela Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vyhlazení Ležáků
V neděli zemřela ve věku 76 let Marie Jeřábková, jedna ze dvou sester Šťulíkových, které jako jediné přežily vyhlazení osady Ležáky nacisty v roce 1942.