Drahoš v televizních debatách kopíroval Zemanovy postoje, říká expert na politický marketing Jakub Horák

Když mu dostal nabídku pomáhat s prezidentskou kampaní Mirku Topolánkovi, tak se nerozmýšlel déle než vteřinu – líbilo se mu mimo jiné Topolánkovo nasazení. Pak ale přišla první data, která reklamního a politického marketéra Jakuba Horáka nepříjemně překvapila.

„Nedomníval jsem se, že je takhle radikálně nepřijatelný pro většinu veřejnosti,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

I přes Topolánkův neúspěch mu mnoho lidí říkalo, že bývalý premiér byl v diskuzích dobrý, viděli, že má přehled jak v zahraniční, tak domácí politice, jasně definované názory a energii. Jenže mezi parlamentními a prezidentskými volbami je zásadní rozdíl – v té druhé volbě je jeden vítěz a všichni ostatní poražení.

„Velká část lidí kalkulovala s tím, že ve druhém kole by Topolánek nebyl schopen porazit Zemana, a tudíž to vsadili na jistotu Jiřímu Drahošovi,“ říká Horák, který v nedávných parlamentních volbách pomáhal Pirátům.


Voliči Miloše Zemana ztratili důvěru v média, hledají si svoje informace na různých podivuhodných serverech.Jakub Horák

Miloši Zemanovi se podle něj ve volbách podařilo zbavit pochybností o jeho zdraví, pracoval čtyři roky nejenom výjezdem do krajů, a také přišel s relevantním politickým programem. „Jako první dokázal pojmenovat nebezpečí, která by mohla plynout z migrační krize, pokud by byl prosazen nějaký typ přerozdělovacího mechanismu typu kvóty nebo Dublin IV,“ nastiňuje.

Naopak Jiří Drahoš udělal taktickou chybu, když prohlásil, že přijmout euro co nejdříve, později v televizních debatách ale kopíroval politické postoje Miloše Zemana – taky nechce kvóty, migranty, euro. „Vlastně chce všechno co Miloš Zeman, pouze je slušný, na rozdíl od něj,“ dodává.

autoři: prh , mba
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...