Doufáte tajně v polibek pod jmelím? Víme proč
O málokteré rostlině existuje tolik legend jako o tomto stále zeleném poloparazitickém keříku rostoucím v korunách stromů. Právě kvůli její permanentní svěžesti jí naši předkové připisovali magické léčivé schopnosti.
Například už staří Řekové s její pomocí léčili téměř vše – od menstruačních bolestí až po poruchy nálad. Romantický nádech dostala rostlina pravděpodobně mezi keltskými druidy. Ti ji viděli jako symbol životní energie a mimo jiné věřili, že může u lidí i u zvířat podpořit nebo obnovit plodnost. Jmelí si svoji pověst a oblíbenost zachovalo také během středověku a někdy během 18. století se stalo nedílnou součástí oslav Vánoc.
Jak se stala z posvátné rostliny obyčejná dekorace, je otázkou. Jmelí však bylo považováno i za symbol míru a štěstí a nejspíš proto si ho lidé začali věšet nade dveře domu.
Pokud vynecháme severskou mytologii a antické Řecko, kde se praktikování tohoto zvyku nepodařilo dostatečně prokázat, líbání pod jmelím se prý uchytilo nejprve mezi služebnictvem v Anglii. Později se tento zvyk rozšířil i mezi střední třídu.
Muži měli dovoleno políbit jakoukoliv dívku stojící pod jmelím a odmítnutí takového polibku znamenalo smůlu. Po každém polibku se ze jmelí odebrala jedna bílá bobulka. Poslední se nechávala pro štěstí do dalších Vánoc.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Protikorupční úřad Ukrajiny je symbol Majdanu. Zelenskyj tak od jeho podřízení ustoupil, říká Mikloš
-
Válka na Ukrajině je mimořádně brutální, líčí režisér Kvapil. Vzal tam na výlet české ‚dezoláty‘
-
Ciglerová: Trump a Epstein se znali, doložit to má i obscénní kresba. Trump tvrdí, že neumí kreslit
-
Škodě se vyplatil vývoj klasických motorů. Problém mají ti, co vsadili na elektromobilitu, říká expert