Dopady krize jsme měli ve společnosti lépe rozložit. Lidé silně zasažení inflací nevidí smysl demokracie, říká sociolog
Ekonomická krize z přelomu let 2022–23 nevynulovala nárůst podpory Evropské unie daný obavou z Ruska, na původní hodnotu ovšem klesla u skupin obyvatelstva nejvíce zasažených inflací. V Česku panuje mýtus, že lidé bez kapitálu jsou sympatizanty autoritářské vlády, podle Daniela Prokopa ale spíš rezignovali na smysl demokracie. „S tím jde bojovat a rozkládat náklady ekonomických krizí do větší části společnosti: změnami v dávkách, daních, dostupnosti podpor,“ tvrdí sociolog.
Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Daně budeme potřebovat na obranu a vzdělání, říká sociolog Daniel Prokop
Důchodová reforma je téma souboje mezi koalicí a opozičními stranami. Peníze jsou potřeba jinde než v důchodovém systému, je nutné ho posílit.
-
Rozpočtové určení daní krajům je nesystematické a musíme ho změnit, míní sociolog
Kraje, stejně jako obce, dostávají peníze z daní. Tyto finance je třeba rozdělit podle klíče, který u krajů doposud nebyl jasně daný.
-
Sociolog Prokop: Porodnost bude klesat. Z ekonomických důvodů a kvůli obávám z válek
Proč je porodnost na rekordně nízkých hodnotách? Poslechněte si Život k nezaplacení se sociologem Danielem Prokopem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.