Rozpočtové určení daní krajům je nesystematické a musíme ho změnit, pomoci může ujasnění priorit, míní sociolog
Kraje, stejně jako obce, dostávají peníze z daní. Tyto finance je třeba rozdělit podle klíče, který u krajů doposud nebyl jasně daný. Asociace krajů ČR přišla s novým návrhem, který zohledňuje například počty lidí studujících na středních školách. Chudým krajům se ale peníze ještě sníží, logika klíče není dobře nastavená. „Je třeba si ujasnit, co po krajích chceme, a podle toho klíč předělat,“ zdůrazňuje Daniel Prokop. Další změna by byla potřebná u dani z nemovitosti.
Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Jak zefektivnit české školství? Zavřít malé nekvalitní školy, radí sociolog Prokop
Jak by se dala zlepšit efektivita českého školství? A dá se v něm ušetřit? „Nabízí se reforma řízení školství i reforma samotného obsahu," říká sociolog Daniel Prokop.
-
„Za byt v Pařížské víc než za domeček na vesnici.“ Jak by se měla zvýšit daň z nemovitosti?
Hranice odchodů do penze se bude muset zvyšovat, míní sociolog Daniel Prokop. Co by mělo být klíčovým tématem důchodové reformy?
-
Předsedkyně samospráv: Národní dotace jsou pro malé obce klíčové. Bez nich se venkov vylidní
Sdružení místních samospráv řeší dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí. Jaké změny se dají očekávat? Jak se odrazí změny sazeb DPH? A jak to postihne školství?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka