Zákon látá jednu z děr, kudy firmy unikají placení DPH. Je ovšem zbytečně složitý, míní sociolog Prokop
Platbě DPH se společnosti vyhýbají nepřiznáváním tržeb, rozdělením činnosti pod více firem nebo přihlášením k dani až po uskutečnění velkých prodejů. Časové okno, které poslední trik umožňovalo, s novelou zákona zmizí. „Když prodáte jeden byt za 10 milionů, hned druhý den jste plátce DPH, protože jste překročil ten vyšší limit 2,6 milionu,“ vysvětluje Daniel Prokop úpravu, která ovšem zavádí limity dvojí. „Na tom se potom živí poradenské účetní firmy,“ tvrdí sociolog.
Související
-
Hýbat se sazbami DPH asi nemělo smysl, není to dobrý nástroj na sociální politiku, myslí si sociolog
Jak se projevují rostoucí ceny potravin na hospodaření českých domácností? A jak by se měla změnit pravidla osobních bankrotů a exekucí?
-
Šéfka finanční správy: Špatnou pověst máme kvůli tlaku na výběr daní. Teď je nutné si navzájem věřit
Mohou berní úřady přistupovat k výběru daní vstřícněji? Jak si mohou získat důvěru veřejnosti? A kdy bude spuštěn nový daňový informační systém?
-
Havlíček: EET zavedlo stejné podmínky, byl to symbolický konec devadesátek
Poslanci budou v pátek hlasovat o zrušení systému elektronické evidence tržeb. Opoziční hnutí ANO to ústy Karla Havlíčka kritizuje jako ideologický krok vládní koalice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.