V Česku nemá školního psychologa ani speciálního pedagoga 70 procent škol. Novela zákona situaci stabilizuje, míní Prokop
Dle dat neziskových organizací chodí čeští žáci do školy nejméně rádi ze všech zemí OECD a odcházejí s podprůměrnou motivací k dalšímu vzdělávání. Situaci by mohla změnit novela školského zákona. „Zlepšuje podporu začínajících učitelů nebo těch, co jsou na praxi. Stabilizuje některé podpůrné profese, které jsou potřeba zejména u dětí ze znevýhodněného prostředí. Dělá hodně dobrých věcí, ale vždycky na tom trochu šetří nebo to dělá napůl,“ hodnotí sociolog Daniel Prokop.
Související
-
Prokop: Potřebujeme vzdělanější populaci. Pro mnoho studentů je ale vzdělání finančně těžko dostupné
Předseda vlády Petr Fiala z ODS na odborné konferenci Školství 2025 kromě jiného řekl, že chceme v zemi více vysokoškoláků. Ale ne každý má dost peněz na pokrytí nákladů.
-
Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop
Sociolog spatřuje rezervy ve 13 tisících nevyužívaných obecních bytech. „Potřebujeme udělat dobrý nástroj obcím, aby rekonstruovaly nabízely a obecní bydlení,“ říká Prokop.
-
Snižme daně nízkým příjmům. Vytáhneme 30 tisíc lidí z chudoby a ušetříme na dávkách, navrhuje Prokop
„Zaměstnanci s nízkou výplatu mají tak vysoké daně a odvody, že je to nemotivuje pracovat,“ uvádí sociolog závěry výzkumu, podle nějž by změny jejich danění podpořily růst.