„Za byt v Pařížské víc než za domeček na vesnici.“ Jak by se měla zvýšit daň z nemovitosti?
Po volbě nové hlavy státu se začaly objevovat návrhy, jejichž cílem je stav veřejných financí a jeho uřízení – změny u OSVČ, daň z nemovitosti, oddálení odchodu do důchodu, spotřební daně. Tato témata probíráme často i se sociologem Danielem Prokopem. Podle něj bude například daň z nemovitosti potřeba zvýšit. Ale jak? „Optimální by bylo navázat na cenu nemovitostí, aby se za byt z Pařížské platilo víc než za domeček na vesnici, aby to odpovídalo cenové mapě,“ nastiňuje.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Reformy pomáhají spíš bohatším regionům. Méně danit nižší třídu zaměstnanců, navrhuje sociolog
Regionům i sociální soudržnosti by podle sociologa Prokopa pomohla změna daňového mixu. „Když se v Česku mění daně, nikdy se nezohledňuje dopad na regiony,“ připomíná.
-
K ozdravení rozpočtu je třeba zvýšit daně nebo snížit povinné výdaje, míní profesor Pavel z VŠE
Česká republika musí zvýšit daně a zreformovat povinné státní výdaje, tvrdí Národní rozpočtová rada. V jaké kondici jsou tedy veřejné finance?
-
Matky mají nižší příjmy. Musíme to změnit a investovat do předškolní výchovy, vyzývá sociolog Prokop
Nejvyšší inflace od roku 1993. Její míra přitom ovlivňuje i řadu opatření v sociální oblasti. Je důchodový příspěvěk 500 korun za vychované dítě dostatečný?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.