Jak zefektivnit české školství? Zavřít malé nekvalitní školy, radí sociolog Prokop
Jak by se dala zlepšit efektivita českého školství? A dá se v něm ušetřit? „Nabízí se reforma řízení školství i reforma samotného obsahu. Až třetina českých škol má jen 100 až 150 dětí. Proto by měly zaniknout malé nekvalitní školy se špatnými výsledky,“ navrhuje sociolog Daniel Prokop. „Problém také je, že má v Česku až 20 procent dětí odklad. V Evropě je to do 5 procent,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Potřebujeme masivní investici do vzdělání. STAN se nebrání zvýšení daní v jeho prospěch, říká Gazdík
Poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona o pedagogických pracovnících. Dočkají se učitelé zvýšení platu na alespoň 130 procent průměrné mzdy?
-
Gazdík: Vláda je při výdajích na školství v dvojích kleštích. Vzdělání je ale priorita
Návrh rozpočtu počítá se škrty ve školství. Dostojí vláda slibu ohledně platů učitelů? „Školství je priorita, bude se snažit dodržet závazky,“ říká poslanec Gazdík (STAN).
-
České školství je dlouhodobě podfinancované a zanedbané, tvrdí Straka z neziskové organizace
„V Česku jsme 30 let zanedbávali investice do lidí – a ve školství to platí zejména. Právě to se snažíme změnit, přispět ke změně,“ popisuje Jan Straka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka