Do Česka dorazil arktický mráz. Jak na něj připravit své auto? Poslechněte si rady experta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy auto, sníh, zima, mráz
0:00
/
0:00

Zamrzlé zámky u auta nebo nefunkční baterie. I to vás tento týden čeká, až přijdete ke svému autu. Na vině jsou minusové arktické teploty, které zasáhly Česko. Dá se vůbec nepříjemnostem s autem v mrazu předejít? 

Meteorologové varují před mrazem a arktickými teplotami. V noci může být na některých místech Česka i minus dvacet stupňů Celsia. Pokud vaše auto parkuje venku, počítejte s tím, že ráno zřejmě bude zamrzlé. A vy tak budete muset startovat se ztuhlým motorem. 

Povinnost očistit před jízdou vozidlo od sněhu a ledu se týká řidičů nákladních i osobních aut

„Nejvíc viditelné budou problémy s akumulátorem. Pokud je v dobré kondici, do minus patnácti stupňů se na něm mráz neprojeví. Pokud už je ale třeba starší nebo se s autem dlouho nejezdilo, mohou mrazy akumulátor připravit až o třetinu kapacity. Takže nenastartujete,“ shrnuje dopravní expert Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Rozmrazovač i odolné ostřikovače

A mráz bude znamenat i další problémy. Zatuhnout totiž mohou i zámky auta, nezapomeňte proto na účinný rozmrazovač. „Totéž platí pro okna. Pokud můžete, natřete silikonovým olejíčkem těsnění, pakliže pak těsnění dokážete osušit. Aby se vám, lidově řečeno, nepřilepily dveře,“ radí.

U ostřikovačů pak volte co nejvyšší odolnost vůči mrazu, radí expert. „Řidiči dieselových motorů by také měli pamatovat na to, že i nafta má své limity,“ uzavírá.

Mimochodem, auto rozhodně nemyjte horkou vodou. Hrozí poničení. Do myčky ale zajet můžete. Přečtěte si víc na webu naší Zelené vlny!

autoři: Michaela van Erne , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.