Divadelní hru Dejvického divadla sledoval v Lovani i jeden z jejích hrdinů, Erik de Clercq. Úzce spolupracoval s Antonínem Holým

Léky proti virům vyvinuté chemikem Antonínem Holým už zachránily život milionům lidí. Do praxe by se ale nejspíš nikdy nedostaly, nebýt spolupráce s belgickým biologem Erikem de Clercqem. Do jeho domovské Lovaně se teď příběh o Antonínu Holém vrátil. Dejvické divadlo tam přivezlo svou hru Elegance molekuly. Představení sledoval v první řadě i profesor de Clercq.

Režisér a scénárista Petr Zelenka v Eleganci molekuly sleduje spletitý vývoj tří chemických látek a trojice vědců, kteří z nich společně léky vyvinuli, Antonína Holého, Američana Johna Martina a Belgičana Erika de Clercqa.

„Můžu leda litovat, že hra není v mé mateřské vlámštině, abych rozuměl všem finesám. Velmi ale oceňuju záměr. Musím přiznat režiséru Petru Zelenkovi, že odvedl úžasnou práci,“ říká z první řady Erik de Clercq, i když se ve hře objevuje méně často než jeho vědečtí kolegové.

Velikán se svéráznou povahou

Zelenka totiž příběh vypráví očima Johna Martina v podání Ivana Trojana a jeho manželky, kterou ztvárnila Veronika Khek Kubařová. Klíčovým mužem je samozřejmě Antonín Holý.

Antonín Holý

„Byl to především vědec s chemickou intuicí, který byl trochu morous, velký svéráz. Přistupoval jsem k tomu tak, že má racionální myšlení vyhnané do extrému, takže jeho empatie je druhořadá a říkali mi, že je to vystiženo,“ popisuje představitel Holého Martin Myšička.

Fakt, že zobrazení mrzutého geniálního vědce odpovídá realitě, potvrzuje i profesor de Clercq: „Byl málomluvný. Náš vztah byl zpočátku velmi zdvořilý a distancovaný, ale vyvinulo se to ve skutečné přátelství.“

Naprosto zásadní zkušenost

Belgický biolog, jehož rukama prošly tisíce Holého sloučenin, na spolupráci přes železnou oponu vzpomíná jako na nejzásadnější v pracovní kariéře.

Lituje prý jen toho, že vůbec největší úspěch společně vyvinutých léků Antonín Holý už nezažil, včetně uvedení pokročilejší generace léku na AIDS na trh: „Lék Truvada je založený na sloučenině, kterou Americký úřad pro kontrolu léčiv schválil přesně v den Holého smrti. Je v tom jistá symbolika.“

Čtěte také

Dívat se sám na sebe

Možná nejsložitější úkol z hereckého ansámblu Dejvického divadla čekal Pavla Šimčíka. Coby profesor de Clercq ztvárnil osobu, která jeho výkon sledovala přímo z hlediště.

„Mně nezbývalo, než smeknout tady před tím člověkem, ale uvědomit si, že hrát tady to představení v reáliích, kde Erik de Clercq, kde on pobýval na lovaňské univerzitě, o které také mluvíme, tak to celé získalo nové konotace a i můj zážitek z toho představení byl bohatý a překrásný,“ vyznává se Pavel Šimčík.

Erik de Clercq je poslední žijící člen slavného vědecká tria, i ve svých 81 letech stále pracuje. Svůj příběh dnes převypráví na doprovodném vědeckém sympoziu, a jak říká, narozdíl od divadelní hry v něm bude více soudobého výzkumu.

autoři: Viktor Daněk , aka
Spustit audio

Související

  • Dejvické divadlo uchvátilo Londýn

    Dostat se na představení Dejvického divadla, to je v Česku něco na způsob malého zázraku. Vtipálci dokonce tvrdí, že se člověku vyplatí vyrazit na jeden ze vzácných...