Daniel Münich: 15procentní růst mezd ve školství by měl vydržet až osm let

Aby učitelská profese začala lákat nadané, schopné a snaživé lidi, je potřeba držet vysoké tempo zvyšování platů alespoň na evropský průměr. Takový je názor odborníka na vzdělávání z ekonomického institutu CERGE-EI Daniela Münicha.

„Změna, která začala teď v lednu, sice vypadá výrazně, ale nesmíme zapomínat, že platy rostly v poslední době v průměru všem,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlou.

Platy ve školství letos vzrostou. Učitelé dostanou v lednové výplatě až o 15 procent navíc.

 

Patnáctiprocentní nárůst učitelských platů není v tomto pohledu nějak zásadní. „Tímto tempem bychom se do evropského průměru dostávaly čtvrt století,“ dodává.

Jaká by tedy měla být optimální míra ročního navyšování platů učitelů? „Růst by měl být o šest, sedm procentních bodů vyšší, než je procentní růst průměrné mzdy v národním hospodářství,“ vyzdvihuje s tím, že současný růst učitelských platů by měl vydržet sedm, osm let.

„To je zatím ve vzduchu,“ uzavírá.

Co by se mělo změnit ve školství? Proč by se měla role ředitelů posílit? A jak si poradit s důchodovým systémem?

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...