Daniel Münich: 15procentní růst mezd ve školství by měl vydržet až osm let
Aby učitelská profese začala lákat nadané, schopné a snaživé lidi, je potřeba držet vysoké tempo zvyšování platů alespoň na evropský průměr. Takový je názor odborníka na vzdělávání z ekonomického institutu CERGE-EI Daniela Münicha.
„Změna, která začala teď v lednu, sice vypadá výrazně, ale nesmíme zapomínat, že platy rostly v poslední době v průměru všem,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlou.
Platy ve školství letos vzrostou. Učitelé dostanou v lednové výplatě až o 15 procent navíc.
Patnáctiprocentní nárůst učitelských platů není v tomto pohledu nějak zásadní. „Tímto tempem bychom se do evropského průměru dostávaly čtvrt století,“ dodává.
Jaká by tedy měla být optimální míra ročního navyšování platů učitelů? „Růst by měl být o šest, sedm procentních bodů vyšší, než je procentní růst průměrné mzdy v národním hospodářství,“ vyzdvihuje s tím, že současný růst učitelských platů by měl vydržet sedm, osm let.
„To je zatím ve vzduchu,“ uzavírá.
Co by se mělo změnit ve školství? Proč by se měla role ředitelů posílit? A jak si poradit s důchodovým systémem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.