Daniel Herman o církevních restitucích: Komunisté hrají s populistickou kartou

Na politické scéně se znovu otevírá téma církevních restitucí – může návrh KSČM na zdanění finanční části restitucí rozbít vládu? Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman nepředpokládá, že taková varianta nastane, protože není v zájmu nikoho z koaličních stran, aby jakákoliv neshoda narušila koaliční spolupráci.

„Věcná diskuze nemůže škodit, ale pevně věřím, že racionální přístup zvítězí nad populistickými gesty, jako je návrh KSČM,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.

Komunistický návrh ale podporuje Andrej Babiš, podle kterého jsou církevní restituce předražené o 54 miliard korun a ocenění majetku bylo zmanipulované. „S ministrem financí jsem měl možnost o těchto věcech hovořit přímo, to, co je mediálně prezentováno, není někdy totéž, co skutečná realita,“ vysvětluje.


Demokratické strany nedopustí jakékoliv zpochybňování právních jistot

Se zdaněním církevních restitucí souhlasí sociální demokraté v Ústeckém kraji. Ti také vyzývají všechny poslance ČSSD, aby tento postoj a princip respektovali. „Jsem přesvědčený o tom, že sociální demokracie je stranou solidní a zvolí racionální přístup než populistické zpochybňování právních jistot a porušování smluv,“ upozorňuje.

Nesouhlasí také s argumentem komunistů, podle kterých jsou církevní restituce darem, a ty se zdaňují. „V tomto případě se o dar nejedná, ale o finanční náhradu, která má vést ke zmírnění některých majetkových křivd, které spáchali komunisté,“ vysvětluje s tím, že je zcela logické, že právě oni tuto zásadu zpochybňují.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...