Dana Drábová: Naději vidím v solární energii v kombinaci s bateriemi
Jaderné technologie se používají skoro ve všech oborech, všechno přitom musí být děláno správně, aby rizika byla co nejmenší. Právě na to dohlíží Státní úřad pro jadernou bezpečnost – v jejich hledáčku jsou například rentgeny ve zdravotnictví, jaderné technologie jsou ale také v průmyslu, zemědělství, umění, výzkumu. V čele úřadu už 18 let stojí Dana Drábová, kterou dnes večer na ČT uvidíme v dalším díle GEN.
„Kontrolujeme nějakých osm tisíc držitelů takzvaných povolení, musí se nám hlásit, zda chtějí, nebo nechtějí něco dělat se zdroji ionizujícího záření,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Danou Drábovu.
Kromě práce ale také patří k propagátorce turistiky – denně urazí 5, o víkendu 15 až 20 kilometrů, a tento rytmus se snaží dodržovat. Připouští ale, že jí v tom pomáhá její pes.
V solární energii v kombinaci s bateriemi vidím velkou naději do budoucna... Další energetickou revoluci vidím v tom, že se naučíme skladovat elektřinu. Za rozumné peníze v rozumném množství. DANA DRÁBOVÁ
Velmi ráda také jezdí do zahraničí, a to zejména do Paříže, kde v mládí studovala. „Byl to pro mne pohyblivý svátek, odjakživa mám velkou slabost pro francouzské šansony, později jsem dostala slabost na francouzské víno,“ usmívá se.
Také ráda vzpomíná, jak pilovala francouzštinu – možná ji pomohly její časté diskuze s bezdomovci, které potkávala nedaleko místa, kde bydlela. Díky povolání ale navštívila mnoho dalších zemí – Pákistán, Uzbekistán, Čínu, Kanadu. „Byla to obrovská životní zkušenost,“ pochvaluje si.
Jádro se přesouvá do Asie
A bude pokračovat celosvětový trend snižování jaderných reaktorů? „To, že jaderná energetika je těsně před klinickou smrtí v Evropě a lehce se vzpamatovává ve Spojených státech, není celosvětový trend,“ upozorňuje s tím, že dynamika se z euroamerické oblasti přesunula do jihovýchodní Asie.
„Dynamicky na jadernou energetiku sází Čína, která chce do roku 2040 předběhnout současného největšího provozovatele, tím jsou Spojené státy americké,“ říká. K dalším státům, které sází na jádro, patří Jižní Korea, Indie, Japonsko, kde se staví dva nové jaderné reaktory.
Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Francouzi nemají rádi Ameriku. Fastfoody a Tesla jsou v nemilosti, ukazuje průzkum
-
PRŮZKUM: Podpora ANO podle Stemu mírně oslabila. Polepšilo si Spolu, dále Motoristé i Stačilo!
-
Mladí jsou naštvaní. Většina nezažila jinou vládu než Erdogana, shodují se turečtí protestující
-
Gabal: Evropa musí být nekompromisní. Je tu naděje, že po Putinovi represe v Rusku skončí