Dan Bárta ukazuje, kde všude Češi zachraňují zvířata. V novém dokumentu České televize

Dan Bárta

„Chtěl jsem vědět, co všechno vím, a co všechno nevím.“ I tak zpěvák Dan Bárta v rozhovoru s Lucií Výbornou vysvětluje, proč se „na stará kolena“ pustil do studia vysokoškolského oboru aplikovaná ekologie. A s ekologií vlastně souvisí i další z jeho nedávných projektů: šestidílný dokumentární cyklus České televize s názvem Češi zachraňují.

Borneo, Filipíny, Senegal, Španělsko a Česko. Tam všude Dan Bárta a tým České televize natáčeli, a to se skutečně výjimečnými lidmi: s Čechy, kteří na různých místech světa bojují za záchranu ohrožených zvířecích druhů. 

Češi zachraňují antilopy Derbyho. V Senegalu bylo posledních 6 zvířat, dnes žije 260 exemplářů

Senegal - Fathala - Markéta

Majestátní, až jednu tunu vážící antilopa se dvěma rohy a jedinečnou kresbou na těle, to je antilopa Derbyho. Záchrana kriticky ohroženého západního podruhu začala ve chvíli, kdy v Senegalu existovalo posledních šest zvířat.

„Abyste se přestěhovala do země, která vám na začátku nic neříká, ani kulturou, ani počasím, to vyžaduje jasný pevný bod na obzoru a také cílevědomost. Tohle mají všichni tito lidé společné: jsou vášniví,“ popisuje Dan Bárta.

Tady ale prý veškeré podobnosti Čechů, s nimiž Dan Bárta natáčel, končí. Zatímco jedni bojují za záchranu zvířat srdcem, jiní volí cestu rozumu a moderních technologií. „Právě to je jedna z věcí, které mi udělaly radost. Pokryli jsme ochranářství i z tohoto hlediska – ukázali jsme, že nejde o lidi, kteří by byli úplně stejní,“ zdůrazňuje Dan Bárta.

Najít lokality pro podobné natáčení samozřejmě není nic jednoduchého. Protože co kout světa, to zajímavá místa – a prostor k natáčení je přitom omezený. „Shodou okolností jsme se se Zdeňkem Suchým potkali nad tím, že každý známe indonéský prales. Řekli jsme si: ‚Tohle by se nám mohlo hodit, ale teď se podívejme ještě dál. Aby to nebyla jen spousta zeleného.‘“

Seriál Češi zachraňují můžete sledovat od 6. září každý čtvrtek na ČT2 v půl desáté.