Čtyřicet let od násilné smrti Johna Lennona si jeho vrah Marc Chapman stále odpykává trest

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zeď Johna Lennona v Praze

Nejen milovníci Beatles prožili 8. prosince 1980 velký šok. Na následky střelných zranění tehdy zemřel John Lennon. Stalo se to v New Yorku na Manhattanu na 72. ulici. Před domem Dakota Apartments, kde tehdy Lennon s manželkou Yoko Ono a pětiletým synem Seanem bydlel. Vrahem byl jeden z jeho fanoušků, který ho zároveň i nenáviděl.

Čtěte také

Jako první přinesla smutnou zprávu televize NBC, která kvůli ní přerušila zábavný program. Miliony diváků televize ABC se o úmrtí Johna Lennona dozvěděly během fotbalového zápasu mezi New England Patriots a Miami Dolphins. Komentátor Howard Cosell stačil informaci oznámit v krátké komerční přestávce s odkazem, že víc se diváci dozvědí po skončení zápasu ve zprávách.

Evropa o den později

Lennonova rodná Británie stejně jako zbytek Evropy se o jeho smrti dozvěděla 9. prosince ráno. Vražda se totiž v New Yorku odehrála v pondělí 8. prosince před jedenáctou večer, když se John Lennon a Yoko Ono vraceli z nahrávacího studia.

O tragédii tehdy informoval i Československý rozhlas: „Jak jsme vás už informovali, v noci na dnešek byl v New Yorku zavražděn zakladatel a člen legendární anglické beatové skupiny The Beatles. Podle oznámení policie je vrahem pětadvacetiletý fotograf z Honolulu Marc Chapman.“

Smrt kvůli slávě

Vrah Lennona zabil, aby se proslavil. Také se mu nelíbila Lennonova slova o lásce a míru. V srpnu 1981 si Marc Chapman vyslechl verdikt soudu. „K trestu odnětí svobody na doživotí byl v New Yorku odsouzen Marc Chapman, vrah známého zpěváka a skladatele, bývalého člena skupiny Beatles Johna Lennona,“ informoval o rozsudku Československý rozhlas.

Chapman mohl být podmíněně propuštěn po dvaceti letech žaláře. Žádal o to už několikrát, naposledy letos v létě – a opět neúspěšně.

autoři: Pavel Novák ,
Spustit audio

Související