Co všechno víme o pravěku? Osada Křivolík ukazuje život prehistorických lidí

Keltské opidum v zimě

Zajímáte se o pravěk a prehistorické období, kdy na našem území pobývali Keltové? Tak se zajeďte podívat na pravěkou osadu Křivolík. Nejenom studenti historie si tam mohou vyzkoušet, jak se uchycovaly kovové předměty do dřevěného topůrka. A jak říká náčelník osady David Maršálek, podobně jako kdysi předkové jsou nyní v osadě zasypaní sněhem.

Do osady Křivolík, kterou milovník historie David Maršálek založil před 12 lety, ročně přijíždí kolem tří tisíc lidí – jde spíše o komunitní místo s celoročně volným vstupem.

 „V zimě je to dostupné jenom pěšky nebo na lyžích. V zimním období opravujeme oblečení, spřádáme nitě. Dáváme větší důraz na řemeslo,“ přibližuje zimní život v osadě David Maršálek.

Osada leží v blízkosti města Česká Třebová směrem k vesničce Kozlov. Od vlakového nádraží je nejlepší jít po zelené turistické značce k rozcestníku Uhrovy doly a pak po modré směrem Kozlovský kopec. 

Studenti se tak mohou seznámit, jak se v pravěku, tedy nejdelším období naších dějin, střídaly a používaly různé materiály. A tím úplně prvním objektem, který byl v osadě postavený, byla rekonstrukce domu z doby železné.

„Od prvních zemědělců až po Kelty a Slovany byly osady pořád stejné,“ vysvětluje s tím, že na našem území bylo vždy dostatek dřeva, hlíny, rákosu. Na rozdíl od území třeba ve Velké Británii, kde lesy vykácely a jak stavební materiál osadníci používali kámen.

Keltské opidum v zimě