Co se slaví v Kanadě nebo Británii? Rádio Gineli spojuje (nejen) romské posluchače z celého světa
Už osm měsíců si mohou posluchači naladit romské rádio Gineli ve Velké Británii, které založil a vede Petr Giňa. Internetovým médiím se začal věnovat poté, co ho oslovil Josef Kmeťo ze slovanského romského rádia R1, pak ale zvítězila myšlenka vytvořit rádio vlastní a prezentovat ho Romům po celém světě. Více prozradí Iveta Demeterová a Dušan Vágai.
„Dnes máme steamové vysílání Gineli, na kterém se mnou spolupracuje Marta Hudečková. A můj sen se tak splnil,“ říká Petr Giňa.
Témata vysílání jsou proromská. Řeč bývá o kuchyni, tradicích a zvyklostech, které už někteří Romové ani nedodržují. Nedílnou součástí je romská hudba. „Vysíláme v pátek od 19:00, nejčastěji dvě až tři hodiny, ale někdy i čtyři. Závisí to i na počtu posluchačů, na tom, jak je to baví, zajímá a jak reagují. Za tu dobu samozřejmě probereme více témat. Nezůstáváme jen u jednoho. Posluchači na chatu reagují okamžitě, když se vysílání podaří, když je dynamické a posluchače osloví, tak pak probereme strašně mnoho věcí. Je to stejné, jako když si sednete s partou přátel ke stolu a probíráte komplet celý život.“
Internetové rádio Gineli má své posluchače nejen v Česku a na Slovensku, ale také v Kanadě, Německu nebo Anglii. „Díky tomu si můžeme předávat zkušenosti: ihned online víme, jaké je kde počasí, víme, kdy a kde je více Romáků pohromadě, kdo slaví, co se děje…Zkrátka, posluchači jsou z celého světa a jsme za to moc rádi.“
Kromě archivu vysílání jsou na stránkách i články a nově i blog.
„Na blogu budou vycházet novinky, čerstvé zprávy z romského života, z toho, co se nám děje a co nás potkává, ať už jde o věci dobré nebo špatné,“ říká Petr Giňa.
Romštinu občas musíme překládat
Na přípravě programu a scénáře vysílání spolupracují Marta Hudečková a Petr Giňa dohromady. Vždy si připraví téma a hosta. Nově se vysílají také medailonky romských osobností. Celý provoz vysílání jde z osobních prostředků provozovatele. „Vyplatí se to, protože pokud vám posluchači napíší, že to stálo za to a že jsme jim zlepšili náladu, tak je to dostatečná odměna.“
Posluchači si nejvíce žádají Honzu Bendiga, rádi poslouchají také funky nebo romské čardáše. Posluchači nejsou jen z řad Romů a i někteří Romové už romsky nerozumí, moderátorské slovo je proto v češtině. „Občas se ale zapomeneme a romština ve vysílání jede, pokud tomu někdo nerozumí, tak napíše do chatu a my všechno přeložíme.“
Marta Hudečková pravidelně dodává své nápady na osobnosti do pořadu Medailonky. „Díky tomu, že Marta má dobré kontakty, tak ty medailonky jsou osobní, zábavné a umělce ukazují jinak jen z jejich oficiální stránky. Chtěl bych poděkovat pořadu O Roma vakeren za pozvání, tento pořad jsem poslouchal už od mládí a jsem rád, že stále existuje."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.