Co kdybyste mohli jíst maso, aniž by kvůli tomu musela umírat zvířata? Ochutnali jsme maso vypěstované v laboratoři

15. září 2019

Americká společnost JUST přivezla na festival moderních technologií Future Port Prague kuřecí nugety, které vypěstovala v laboratoři z buněk odebraných drůbeži. Do běžného prodeje se zatím kvůli své vysoké ceně nedostanou, jsou ale možnou budoucností stravování. Oproti velkochovům totiž potřebuje na výrobu masa jen naprostý zlomek půdy, vody i energie. Jak chutnalo umělé maso reportérovi Experimentu Vojtěchu Kovalovi?

Ambasador společnosti JUST, havajský kuchař Kaimana Chee na pánvi krátce osmažil laboratorně vypěstovaný kuřecí nuget, posolil ho a my ho teď společně s Christianem Bauligem z německého deníku Der Spiegel můžeme ochutnat.

Čtěte také

Shodujeme se, že maso chutné jako jakékoliv jiné kuřecí maso, jen je strukturou o něco jemnější a připomíná spíš mleté maso.

Jak si vypěstovat maso?

Celý proces začíná tím, že zvířatům odebereme několik buněk – nemusíme je zabíjet,“ popisuje šéf vývoje společnosti JUST Vitor Santó. „Tyto buňky krmíme živinami, které běžně dostávají i ve zvířecím těle. Díky tomu se původní malé množství buněk rozmnoží a roste, dokud jich není dost, aby se z nich stalo třeba kuřecí prso nebo steak.“

Konkrétně kuřecí nugety, které Vitor Santó přivezl na Future Port festival, byly vyživované rostlinným proteinem a rostly zhruba 10 až 12 dní. Velmi věrně chutnají mimo jiné i proto, že kromě masa samotného, tedy řekněme svalu, obsahují i tukové buňky.

Umělé, a přesto přirozené

Krása toho procesu je, že kuřecí buňky – a samozřejmě to platí třeba i pro hovězí – dělají všechnu práci samy. Nemusíte jim dodávat žádné přísady nebo ochucovadla. Vytváří svůj vlastní tuk a proteiny,“ pokračuje Vitor Santó.

A to je důvod, proč je tahle technologie velmi dobrou alternativou k masu na rostlinné bázi. U toho sice možná dosáhnete správně struktury, ale musíte do něj něco přidat, aby také chutnalo jako běžné maso.“

Dnes kuřecí nugety, zítra hovězí steaky

Reportér Radiožurnálu Vojtěch Koval (vlevo) s Christianem Bauligem z německého deníku Der Spiegel ochutnali kuřecí maso vypěstované v laboratoři

Nedá mi to a ptám se, jestli když necháme buňky růst dostatečně dlouho, může z nich nakonec vyrůst třeba i celé kuře. Vitor se sice směje, ale částečně mi dává za pravdu: „Vyrostly by jen jedlé části, takže kuřecí prsa nebo třeba křidýlka.“

Ve společnosti JUST teď pěstují kuřecí maso v podobě nugetů nebo párků a velmi brzo by chtěli představit i hovězí. Potom začnou vyvíjet i maso se složitější strukturou – steaky nebo jehněčí kotlety.

Alternativa pro maso z velkochovů

Tradiční chov zvířat sice takové maso zřejmě zcela nenahradí, o tom, že bude v budoucnosti tvořit významnou část našeho jídelníčku, ale Santó nepochybuje: „Rozhodně je to náš cíl. Chceme nabízet alternativu a hlavně nahradit průmyslovou produkci masa ve velkochovech, protože ty jsou největší problém pro životní prostředí.“

Čtěte také

Zároveň ale nechceme zcela nahradit produkci masa, tak jak ji známe dnes. Spolupracujeme třeba s japonskou společností Toriyama, která provozuje lokální malé farmy. Jejich krávy žijí ve výrazně lepších podmínkách než v běžných chovech. Je to krásná tradice, kterou nechceme za každou cenu přerušit,“ vysvětluje Vitor Santó.

Největším problémem laboratorně vypěstovaného masa je zatím jeho cena. Nuggety, které jsme ochutnali na Future Port festivalu, stojí v současnosti kolem 100 dolarů, tedy přes 2000 korun za kus. Santo ale věří, že se brzy dostanou pod cenu masa z běžného chovu.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio

Související