Chřipka a nemoc z nachlazení, příznaky, léčba

29. říjen 2002
Zdraví

Podzimní dny provází u řady lidí nemoci z nachlazení. Většinou se projevují rýmou a teplotami, mnohdy i výrazným oslabením organismu. Mezi lidmi jsou tato onemocnění často mylně pokládána za chřipku. Chřipka je ale nemoc mnohem závažnější a může způsobit řadu komplikací. Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nemocí z nachlazení? A jak postupovat při jejich léčbě?

Vydrová: Pro chřipku je charakteristická vysoká horečka, až kolem 40 stupňů Celsia, bolestmi hlavy a celého těla. Jedná se o závažné onemocnění, s možnými nebezpečnými komplikacemi, které není dobré podceňovat a je potřeba jít k lékaři.

Říká doktorka Jitka Vydrová, ušní nosní a krční specialistka. Nemoc z nachlazení se projevuje jinak.

Vydrová: Většinou nás potká v podzimních měsících, máme vodnatou rýmu, časem hlenovitou, pálení v krku, teplota může být mírně zvýšená, kolem 37 stupňů.

Nemoc z nachlazení se více vyskytuje na jaře a na podzim, kdy se střídají teploty a člověk snadněji nastydne.

Vydrová: V těchto měsících je nepříjemné, že ráno jdete v kabátě, odpoledne se oteplí, sundáte ho, za dvě hodiny je zase zima a tak velice rychle nastydnete. Zvláště v dopravních prostředcích přispěje k možné nákaze kapénková infekce.

Jak tedy postupovat při léčbě nemoci z nachlazení?

Vydrová: S nemocí z nachlazení ihned k lékaři nemusíme, pálení v krku je typickým příznakem virového zánětu nosohltanu. V lékárnách je velký výběr vhodných preparátů, i kombinovaných, které obsahují třeba paracetamol proti teplotě i bolesti a pseudoefedrin, který vysušuje sliznici. Ve své praxi preferuji levnější naše preparáty o kterých jsem přesvědčena, že mají stejnou kvalitu jako drahé zahraniční.

Léčba nemoci z nachlazení se dá podpořit i jinak.

Vydrová: Zvýšeným příjmem tekutin, čajem s medem, prostředky na omezení tvorby hlenu, česnekem, cibulí s medem.

Pokud se onemocnění do tří nebo čtyř dnů takové léčby nezlepší, pak je určitě potřeba navštívit lékaře.