Čeští vývojáři přišli s unikátním patentem. Jejich katetr snižuje riziko infekce

Čeští vývojáři si nechali patentovat unikátní typ katetru, který by měl být pro pacienty výrazně šetrnější. Navíc minimalizuje riziko infekce, například při vyšetření močových cest. Díky tomu by lékaři nemuseli pacientům podávat takové množství antibiotik.

Nebojte se jít k urologovi, vyzývá lékař. V rakovině ledvin držíme světové prvenství

ledviny

„Přicházejí k nám stále mladší pacienti,“ konstatuje Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky VFN a 1. LF UK. Ve vysílání Hosta Radiožurnálu mluvil především o rakovině ledvin. Proč zaujímáme v tomto onemocnění světové prvenství?

Na unikátním technickém řešení se kromě týmu firmy Riocath podíleli i odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie nebo Centrum polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Menší riziko infekce

„Močová trubice je vždy zkraje kolonizovaná mikroby, které nic nezpůsobují, ale jakmile se posunou výš – do močového měchýře a někdy až do ledvin – můžou způsobit vážné komplikace,“ popisuje doktor Miroslav Svoboda hlavní a velmi častý problém stávajících katetrů používaných v urologii.

Katetry Riocath doktora Svobody tyto problémy nezpůsobují. Močovou trubicí se totiž neposouvají. Při zavádění se vnitřní strana katetru otáčí a pokládá na stěnu trubice, vlastně se obrací naruby.

Miroslav Svoboda patent pro lepší pochopení přirovnává k ohrnuté podkolence: „Posouvá se to samo sebou vnitřkem a na vrcholu se katetr přebaluje podobně jako podkolenka, kterou svléknete z nohy, ustřihnete spodní část, vezmete za vnitřek a tlačíte ji do toho, co jste předtím ohrnuli. Podkolenka se nahoře začne sama zase vybalovat.“

Katetr se navíc nesmýká po stěně trubice a nezpůsobuje tak pacientovi bolestivé ranky.

Vypadá jako makaron, ale funguje jako štafle

S Vítem Pokorným z Vývojového centra Ústavu organické chemie a biochemie se díváme na detail katetrů, které jsou vyráběné z termoplastických elastomerů.

Kardiologové v Praze provedli unikátní sérii operací. Nová metoda snižuje riziko mozkové mrtvice

Tým lékařů z nemocnice Na Homolce provádí unikátní operaci

Lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce dokončili unikátní sérii operací. Minulý týden vůbec poprvé zavedli pěti pacientům do pravé krční tepny tzv. mikrofiltry. Ty by měly pomáhat lidem s fibrilací, tedy nedostatečným stahováním srdečních síní. Tato choroba totiž kvůli zvýšenému riziku výskytu krevních sraženin až pětkrát zvyšuje pravděpodobnost cévní mozkové příhody.

„Jde o materiály, které mají vlastnosti pryže a současně se dají zpracovávat jako běžné termoplasty,“ popisuje specifikum tohoto materiálu. Klíčový je přínos strojů, které dokáží tenké hadičky extrudovat podobně jako třeba makarony.

Při bližším pohledu je patrné, že nejde o jednolitou trubičku, ale že je katetr složený z menších válečků. „Jednotlivé segmenty hadičky mají různé úkoly,“ vysvětluje Vít Pokorný.

„Jeden z nich je, aby byl katetr dostatečně tuhý ve směru zasouvání, tedy v podélné ose, a další mají za úkol odstranit svěrné síly při rozbalení trubičky. Poté, co se ohne, se tyto sklady postupně narovnávají, podobně jako se třeba při pohledu zboku roztahují štafle, a povolí sevření.“

Na patentu se kromě týmu firmy Riocath podíleli i odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie nebo Centrum polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

S klinickými zkouškami by společnost Riocath chtěla začít do konce roku. Na trh by se tyto katetry mohly dostat v roce 2019.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio