Čeští vědci vyvíjejí šetrnější a účinnější léky proti krevním sraženinám. Pomáhá jim v tom umělá inteligence
Pacientům po mozkové příhodě nebo třeba plicní embolii by mohly pomáhat nové, šetrnější léky. Tým vědců z ČVUT, Akademie věd a Masarykovy univerzity totiž učí umělou inteligenci měnit DNA bakterií a vyvíjí z nich nové přípravky na rozpouštění krevních sraženin. Podle prvních testů by měly být bezpečnější, levnější, a navíc také účinkovat rychleji.
Ivanu Pellarovi je 95 let a málokdo by dnes řekl, že před čtyřmi lety prodělal mozkovou příhodu.
„Tenkrát se mi to vůbec nelíbilo, protože jsem se cítil naprosto v pořádku, tak proč by pro mě měla jezdit rychlá záchranka,“ popisuje, že necítil žádné příznaky. Naštěstí zrovna telefonoval se synem. „Najednou přestal skládat písmena dohromady smysluplným způsobem. Prostě to byl blábol,“ popisuje jeho syn.
Krevní sraženina totiž Ivanu Pellarovi ucpala cévu v mozku a zabránila proudění kyslíku a živin. „Část mozku mu přestala fungovat. V tomhle konkrétním případě ztratil schopnost mluvit,“ upřesňuje lékař a výzkumník z Masarykovy univerzity Jan Míčan.
Lék toxický pro mozek
Ivan Pellar je dnes v pořádku a může dokonce citovat svého oblíbeného Ovidia. To vše ale jen díky rychlé reakci syna i lékařů.
„V takové chvíli se lékař musí rychle, ale pečlivě rozhodnout, jestli podat trombolytika, léky rozpouštějící krevní sraženiny, anebo ne,“ upozorňuje Jan Míčan na skutečnost, že současná trombolytika mají několik vedlejších účinků:
„Je to bílkovina z lidského těla, která má obrovské množství rolí při vývoji mozku. A když ho má potom pacient při léčbě tisíckrát více v krvi, tak je to toxické pro mozek.“
Vědci z Masarykovy univerzity se proto s kolegy z ČVUT a z Akademie věd zapojili do projektu PPI Former, kde pomocí umělé inteligence vyvíjejí nové léky na rozpouštění sraženin. „Měly by rozpouštět sraženinu rychleji a také by měly být mnohem levnější, jednodušší na přípravu a měly by mít méně vedlejších účinků,“ vypočítává výhody Jan Míčan.
Nový lék nepochází z lidských, ale z bakteriálních buněk, mozku proto podle vědců tolik neškodí.
Altepláza vs. stafylokináza
Účinnost starého a nového léčiva v laboratoři Masarykovy univerzity porovnává doktorand Alan Strunga. Z termostatu vytahuje Petriho misku potaženou bílým povlakem. „To je základ krevní sraženiny, která vytváří síť, do níž se potom chytají krevní tělíska,“ vysvětluje.
Pak do pipety nasaje současné léčivo – alteplázu – a jednu jeho kapku přenesena fibrinovou síť. „Teď si k tomu napipetujeme naše léčivo – stafylokinázu – a porovnáme jejich účinnost,“ popisuje doktorand, zatímco vkládá misku do inkubátoru. „Teď musíme počkat hodinu nebo dvě, a pak se podíváme, jak rychle se fibrinová síť začala rozkládat.“
Po dvou hodinách jsou na Petriho misce patrné dva průhledné flíčky, ale jeden z nich je větší a druhý menší. „V tomto experimentu stafylokináza rozpouštěla fibrin rychleji než současné léčivo,“ shrnuje výsledky pozorování Alan Strunga.
AI v laboratorní praxi
Současná léčiva navíc pacientům někdy způsobují krvácení. Účinkují totiž i jinde než v místě sraženiny. U nového léku by to mělo hrozit méně.
„Stafylokináza má předpoklady, aby byla účinná jen v místě, kde chceme rozpustit sraženinu,“ vysvětluje vedoucí Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Damborský.
Vědci nové léky vyvíjejí úpravou DNA bakterií. V tom jim pomáhá speciálně natrénovaný model umělé inteligence. „Je univerzální, takže ho lze potom využít na vylepšování protilátek, pro vývoj vakcín a další praktické aplikace,“ doplňuje výzkumník.
Nové léky ještě čekají dlouhé testy. Vědci věří, že pacientům začnou pomáhat přibližně za patnáct let.
Související
-
Magazín Experiment: Jak se operuje morbidně obézní pacient? A jak pomáhá AI při vývoji léků?
Operace morbidně obézních pacientů s sebou nese značná rizika spojená s přidruženými nemocemi. Pro lékaře navíc znamená nelehký boj s tukem.
-
Prasečí srdce v člověku? Může to být nová kapitola v kardiochirurgii, věří Netuka z IKEMu
Vedl tým lékařů, který u nás poprvé transplantoval biomechanické srdce. Ivan Netuka je přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM. Kam kráčí kardiochirurgie?
-
Pokles koutku nebo poruchy řeči. Během cévní mozkové příhody hraje roli čas, shodují se lékaři
Cévní mozková příhoda je v Česku jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Podle údajů projektu Čas je mozek každoročně postihne 30 tisíc lidí a každý den jich 28 zemře.