Cesta na Tchaj-wan byla trucpodnik, myslí si Lampertová. Vystrčila bych podpořil, říká Plevný

Na Chebsku a Tachovsku, tedy ve volebním obvodě číslo 3, získal nejvíce hlasů (27,5 %) vysokoškolský pedagog Miroslav Plevný za STAN. Do druhého kola senátních voleb postupuje i starostka obce Velká Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová, která kandiduje za hnutí ANO (17,5 %). Jaké zkušenosti z komunální politiky můžou uplatnit na celonárodní úrovni? A jsou některé regiony v České republice opomíjené?

„Jsem rodák z regionu, dobře ho znám. Znám také dobře komunální politiku, protože dlouhodobě pracuji na radnici,“ vysvětluje v senátorském duelu Plevný důvody pro svou kandidaturu.

Brožová Lampertová vidí jako svou výhodu to, že je žena. „Ženy dávají politice úplně nový rozměr. Také jsem si poctivě zmapovala region, náš volební okrsek.“

Kdo podpoří Vystrčila

Starostka má výhrady k současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). „Mou podporu by určitě neměl, protože jeho cestu na Tchaj-wan považuji za trucpodnik, kdy se chtěl zviditelnit a vymezit se proti vládě.“

„V čele horní komory by měla stát konsensem přijatá osobnost,“ soudí Plevný. „Pokud bych byl zvolen senátorem, byla by přibližná rovnost mezi kluby a dohodli bychom se, podpořil bych i pana Vystrčila.“

Plevný: Udržet mladé v regionu

Plevný zdůrazňuje výhody přítomnosti ústavů vysokoškolského vzdělávání v kraji. „Jinak maturanti region opustí, vazby si vytvoří v místě, kde studují, a do regionu se nevrátí. To je teď největší problém Karlovarského kraje.“

Brožová Lampertová zdůrazňuje, že mladé lidi by v regionu udržely pracovní příležitosti i výstavba rodinných domů. A opakuje, že jejím hlavním přínosem pro mandát senátora je zkušenost v oblasti komunální politiky: „Mám vynikající pracovní výsledky, protože každý rok za mého starostování obec obdržela mnoho ocenění v mnoha oblastech.“

Brožová: Vláda řeší věci operativně

Pedagog kritizuje zmatek v opatřeních, které vláda podniká v boji proti koronaviru. „Občané pak ztrácejí důvěru v opatření, příliš jim nevěří a mají sklon je nerespektovat. Také situace s pendlery ukázala, že občas centrální orgány neznají problémy, které máme v regionu,“ míní Miroslav Plevný.

„Vláda řeší situaci operativně,“ tvrdí starostka. „Pan Prymula už před měsícem říkal, co nastane, a dělá opatření. Dneska chce každý být odborník a mluvit do toho, každému všechno vadí. Kdyby lidé chvíli vydrželi ta opatření, tak jsme nemuseli dojít do současného stavu,“ hájí vládní postup Jaroslava Brožová Lampertová.

Poslechněte si audiozáznam s argumenty obou kandidátů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.