Český program rozezná obličeje a podezřelé chování na sociálních sítích. Pomůže školám i policii

9. září 2020

Čeští experti vyvinuli algoritmy, které výrazně zrychlí práci policistům. Nový počítačový program umí automaticky vyhledávat vztahy a vazby mezi informacemi, jakými jsou dokumenty, e-maily, SMS zprávy, odposlechy, bankovní transakce nebo videozáznamy. Podklady pro vyšetřování stačí nahrát do jednoho úložiště a pak už jen čekat na výsledek.

Systém už používají některé země Středního východu, část z něj brzy využije i česká policie. Ta začne koncem roku tyto algoritmy používat pro porovnávání fotografií v policejní databázi.

„Na obrazovce běží rozpoznávání obličejů. Když se postavíte před televizi, zaznamená vás to, a pokud vás máme v databázi, rozezná vás to – barvu trička, pohlaví, emoci…“ ukazuje David Beneš, konzultant společnosti Cogniware, která software vyvinula. Tímto způsobem je možné například identifikovat VIP klienty už při vstupu do banky.

Rozeznávání obličejů i zbraní

Algoritmy jsou technicky založené na neuronových sítích. Firma Cogniware momentálně pracuje na rozšíření systému o analýzy sociálních sítí, je také zapojena do mezinárodního projektu na vyhledávání teroristů. V těchto případech jsou zásadní data, na kterých se software s umělou inteligencí učí.

Čtěte také

„Záleží to případ od případu. Budete-li hledat obličeje, přikoupíte hotový systém, obrovský dataset, u kterého nevíte, na čem byl vytrénován. Budete-li hledat zbraně, jsou datasety připravené a jsou součástí dodávky, aby zákazník věděl, na čem byly systémy vytrénovány,“ vysvětluje ředitel společnosti Walter Pavliš.

Zatímco software na rozpoznávání obličejů nebo zbraní vyjde zhruba na jednotky milionů korun, vyhledávač podezřelých vzorců chování na sociálních sítích stojí zhruba desetinásobně víc. „Nejdražší jsou lidé, kteří na tom pracují. Při větších projektech jde o software, na kterém pracují stovky vývojářů, tam jde cena do desítek milionů.“

Ve vývoji je také program, díky kterému by školní kamery mohly rozpoznat člověka se zbraní. „Máme dohodu, že bychom to otestovali ve školách na jižní Moravě,“ říká Walter Pavliš. Podobně je možné hlídat i bezpečnost práce – například to, jestli po stavbě nechodí někdo bez přilby či jiných ochranných pomůcek.

Trasování nakažených

V Evropě musí být některé části projektu s ohledem na ochranu osobních údajů omezovány, na Blízkém východě, v Asii nebo Africe jsou pravidla mnohem volnější. Některé tamní státy už proto zvažují, že by jim český software mohl pomoct v trasování pacientů nakažených koronavirem.

autoři: Petr Kološ , als
Spustit audio

Související