Česko tento týden čeká summit, jaký ještě nezažilo. „Řidiči, Praze se raději vyhněte,“ varuje Pojar
V Praze se tento týden sejdou nejvyšší představitelé víc než čtyř desítek zemí. Pozvánku dostaly všechny evropské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Celkem Pražský hrad očekává přes dva tisíce lidí. Půjde o historický první zasedání v novém formátu. Česká republika z toho vytěží dobrou reklamu, řidiči by se ale ve čtvrtek a v pátek měli Praze spíše vyhnout, varuje premiérův šerpa Tomáš Pojar. V Bruselských chlebíčcích nastiňuje, co od pražského summitu čekat.
Praha už v minulosti zažila velké akce jako zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 nebo podpis dohody o jaderném odzbrojení START mezi Barackem Obamou a Dimitrijem Medveděvem o deset let později. Co do počtu hlav států na jednom místě ale blížící se pražský summit nejspíš nemá v moderních českých dějinách obdoby.
„Nedoporučoval bych rozhodně jezdit autem po Praze ani autem do Prahy, to může být opravdu složitější. Ale věřím, že to všichni vydrží, protože Praha a Česká republika budou zase jednou slavné a záběry z Pražského hradu obletí svět nebo přinejmenším Evropu,“ říká poradce premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar, který se na organizaci pražské schůzky podílí.
Turecko i Británie vítáni
V podcastu Bruselské chlebíčky přiznává, že některé země nad pozvánku do Prahy váhaly, konkrétně to platí o Turecku a Velké Británii. Obávaly se prý, zda nepůjde o akci, na které by dominovala Evropská unie, jejímiž nejsou členy.
Česku se ale jejich obavy podle Pojara podařilo rozptýlit. „Má to být rovnocenná platforma pro všechny. Proto hlavním, kdo bude vítat všechny a kdo první promluví, bude česká strana jako hostitel, nikoli Evropská unie,“ vysvětluje.
Jakou úlohu bude na summitu mít jeho formální hlavní hostitel, tedy prezident Miloš Zeman? Proč nebude výsledkem schůzky žádná společná deklarace? A co rozhodne o tom, zda se z nového formátu jednání všech evropských zemí bez Ruska a Běloruska stane tradice? Poslechněte si nový díl Bruselských chlebíčků.
Související
-
Jak skončí unijní Člověče, nezlob se ministra Beka?
Evropská unie by podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla minimálně částečně opustit systém jednomyslného rozhodování.
-
Na evropský summit do Prahy přijedou i lídři západního Balkánu nebo Británie, říká Bek
V Praze se tak za českého předsednictví poprvé sejde Evropské politické společenství – nový jednací formát, ve kterém se spolu budou potkávat zástupci Evropské unie i dalších států.
-
Pražský hrad se kvůli summitu prezidentů na dva a půl dne zcela uzavře
Kvůli návštěvě prezidentů Spojených států a Ruska se uzavřel celý areál Pražského hradu. Pro veřejnost bude nepřístupný od čtvrtka 7. dubna do pátečního poledne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.