Česko tento týden čeká summit, jaký ještě nezažilo. „Řidiči, Praze se raději vyhněte,“ varuje Pojar

3. říjen 2022

V Praze se tento týden sejdou nejvyšší představitelé víc než čtyř desítek zemí. Pozvánku dostaly všechny evropské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Celkem Pražský hrad očekává přes dva tisíce lidí. Půjde o historický první zasedání v novém formátu. Česká republika z toho vytěží dobrou reklamu, řidiči by se ale ve čtvrtek a v pátek měli Praze spíše vyhnout, varuje premiérův šerpa Tomáš Pojar. V Bruselských chlebíčcích nastiňuje, co od pražského summitu čekat.

Praha už v minulosti zažila velké akce jako zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 nebo podpis dohody o jaderném odzbrojení START mezi Barackem Obamou a Dimitrijem Medveděvem o deset let později. Co do počtu hlav států na jednom místě ale blížící se pražský summit nejspíš nemá v moderních českých dějinách obdoby.

Poradce premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar se podílí na organizaci pražského summitu o budoucnosti Evropy

„Nedoporučoval bych rozhodně jezdit autem po Praze ani autem do Prahy, to může být opravdu složitější. Ale věřím, že to všichni vydrží, protože Praha a Česká republika budou zase jednou slavné a záběry z Pražského hradu obletí svět nebo přinejmenším Evropu,“ říká poradce premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar, který se na organizaci pražské schůzky podílí.

Turecko i Británie vítáni

V podcastu Bruselské chlebíčky přiznává, že některé země nad pozvánku do Prahy váhaly, konkrétně to platí o Turecku a Velké Británii. Obávaly se prý, zda nepůjde o akci, na které by dominovala Evropská unie, jejímiž nejsou členy.

Česku se ale jejich obavy podle Pojara podařilo rozptýlit. „Má to být rovnocenná platforma pro všechny. Proto hlavním, kdo bude vítat všechny a kdo první promluví, bude česká strana jako hostitel, nikoli Evropská unie,“ vysvětluje.

Jakou úlohu bude na summitu mít jeho formální hlavní hostitel, tedy prezident Miloš Zeman? Proč nebude výsledkem schůzky žádná společná deklarace? A co rozhodne o tom, zda se z nového formátu jednání všech evropských zemí bez Ruska a Běloruska stane tradice? Poslechněte si nový díl Bruselských chlebíčků.

Viktor Daněk, Tomáš Pojar a Zdeňka Trachtová během natáčení Bruselských chlebíčků
autoři: Viktor Daněk , Zdeňka Trachtová , Filip Nerad , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související