České vorařství bojuje o zápis na seznam UNESCO. Jakou šanci má v konkurenci s chovem lipicánů nebo zpracováním čaje v Číně?

28. listopad 2022

„Český móře, dřevenej chleba, špižník...“ Tyto a řada dalších slangových výrazů, které se váží k tradici plavení dřeva po řekách, by se mohly už za pár dní dostat na na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rozhodne se o tom tento týden na zasedání v marockém Rabatu, kam odjela i česká delegace včetně šéfa Národního ústavu lidové kultury Martina Šimšy. Proč si vorařství zaslouží mezinárodní ochranu?

Tradice vorařství sahá v Česku až do 11. století, v moderní době ovšem voroplavbu vytlačila železnice a na Vltavě výstavba Vltavské kaskády. V Česku přesto stále existují spolky, které udržují tradici živou. Fungují třeba v Praze, Davli nebo Štěchovicích.

Česko podalo nominaci k vorařství společně s dalšími pěti státy – Německem, Polskem, Rakouskem, Lotyšskem a Španělskem.

Čtěte také

„Ve všech těchto zemích má vorařství nějakou tradici,“ vysvětluje Martin Šimša. A právě proto, aby tradice nezanikla, aby veřejnost věděla, že je to věc, které si vážíme, tak tomuto všemu slouží mezinárodní zápis.

Naděje pro budoucnost

Vorařství v Česku udržují už jenom skalní fanoušci, zařazení na seznam UNESCO by tak mohlo přispět i k dalšímu uchování této mnohasetleté tradice. Každý zápis totiž musí zahrnovat i takzvaná záchovná opatření, tedy soubor aktivit na podporu toho, aby nehmotné dědictví nezaniklo.

To, že statek je zapsaný, není impulzem, aby se do něho začaly pumpovat peníze. Je to záležitost víceméně čestná – mezinárodní uznání. A je vždycky na každé komunitě, aby se maximálně snažila o jeho udržení včetně toho, že získává nové příznivce,“ popisuje Martin Šimša.

Umění zpracování dřeva zažívá v posledních 10 až 20 letech obrovskou renesanci a naučit se stavět vor, tak tomu se u nás věnují celé učební obory. Takže spolupráce na tom, aby se technologii naučili mladí adepti tesařského řemesla, tady je a doufáme, že nezanikne,“ věří.

Jak probíhá proces zápisu na seznam UNESCO. A co se při něm posuzuje? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související