Čemu se Lucie Výborná nemůže přestat smát? Poslechněte si nejúsměvnější historky jejích hostů

31. prosinec 2021

Hosté Lucie Výborné jsou pro ni – jak sama říká – zdrojem energie, radosti, inspirace a poznání. Ale také humoru. Nejeden z rozhovorů pobavil i vás, posluchače Radiožurnálu. Abychom vám ke konci roku udělali radost, připravili jsme výběr nejzábavnějších příběhů. V jakých situacích se takzvaně zasekne Marek Eben? Jaké alotrie v dětství vyváděl Jaroslav Dušek? A co když si trenér zvířat Václav Tomšovský splete slepici?

Proklatá tyčka Vladimíra Remka

Marek Eben vydal knihu Myšlenky za volantem, v níž vzpomíná nejen na motoristické zážitky. Jedním z nich bylo natáčení absurdní věty o Vladimíru Remkovi, již ze sebe nebyl schopen ve vážnosti vypravit. „Tu větu jsem tehdy nakonec nenatočil,“ přiznává Eben. V pořadu Host Lucie Výborné ji ale odrecitoval bez chybičky. Jak ona věta zní? A proč má známý herec ze své práce provinilý pocit?

Čtěte také

Věčně malý kluk s plnovousem Jaroslav Dušek letos slavil šedesátiny a také si dovolil zavzpomínat: „V dětství jsme hodně věcí zkoumali. Kamarád Michal Čepička byl ochoten vyzkoušet jakýkoli nápad. Třeba vystřelení leteckou gumou do řeky Sázavy. Cokoli se vymyslelo, první šel Michal, vůbec se nebál,“ popisuje Dušek, podle něhož je stárnutí mentální konstrukt. Proč má pocit, že on sám tak úplně nestárne? A jak dopadl Michal Čepička s leteckým pokusem?

Za dveřmi je Moravec

Dobrý vypravěč líčí příběhy v obrazech a situacích. Takovým je i ostravský herec Štěpán Kozub, kterého po většinu dospívání trápila nadváha: „Zavazelo mi to, překáželo. V patnácti letech není přitažlivé mít 110 kilo. Nebyl jsem schopen dělat pohybové předměty a nakonec jsem si vadil,“ vypráví. Jako třídnímu šaškovi mu ale nadváha hrála do karet. Vadí mu, že se občas ztrapní? A jak to bylo se zatloukáním žákovské knížky?

Čtěte také

O situacích na jevišti je leckdy lepší zpětně vyprávět, než je přímo zažít. Jan Kraus popisoval, co všechno mu způsobily návodné cedule během natáčení. „Stálo tam třeba Za dveřmi je Moravec. Natáčel se pořad na téma vojáků v zahraničí, na místě bylo osm hostů. Dodnes nikdo neví, proč přišel zrovna herec Miroslav Moravec,“ krčí rameny Kraus. Tato drobná překvapení či nejistoty ho nakonec vlastně baví.

Slepice Lucie, po manželce

Ne každý ale trému přejde tak snadno. Trenér zvířat pro film a divadlo Václav Tomšovský sice umí vycvičit slepici, ale co když tu správnou někdo vymění? „Jednou jsem zažil noční můru divadelníků: hrozilo, že zmeškám představení. Vyrazil jsem do Prahy z místa natáčení, manželka mi z domu vezla slepici... Jenže já okamžitě zjistil, že to není ta, která výstup umí,“ vrací se do infarktové situace? Jak představení dopadlo? A jaká úskalí musí ve své profesi překonávat?

autoři: Lucie Výborná ,
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.