Být spolu je normální. Nová kampaň podporuje přítomnost rodiče u hospitalizovaného dítěte

23. únor 2024

Pokud musí vaše dítě do nemocnice, má ze zákona právo na to, abyste ho jako rodiče neustále doprovázeli. Asi polovina českých nemocnic ale toto pravidlo porušuje. Upozorňuje na to nová kampaň s názvem Být spolu je normální. „Ministerstvo zdravotnictví vydalo v loňském roce metodiku, jedná se o sladění výkladu, jakým způsobem přistupovat k přítomnosti rodičů – ta by měla být umožněna vždy,“ zdůrazňuje náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic z Pirátské strany.

„Snažili jsme se vyčíslit benefity, které přítomnost rodičů v nemocnicích přináší, jako například kontinuita léčby následně v domácím prostředí, možnost klidnějších dětí.

Připravujeme novelizaci zákona o zdravotních službách. Měla by se týkat i paragrafu 28, který definuje, jakým způsobem a za jakých podmínek je umožněna ta přítomnost rodičů a řešíme, aby bylo jednoznačně definované, že vždy nemocnice musí například nabídnout jednu bezplatnou variantu přítomnosti zákonného zástupce během hospitalizace,“ vysvětluje Josef Pavlovic.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související